OSP Pastwa w krajowym systemie

  • 12.03.2014, 10:37
  • (jk)
OSP Pastwa w krajowym systemie
Ochotnicza Straż Pożarna w Pastwie doczekała się włączenia do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. System tworzą jednostki, które dysponują odpowiednim sprzętem oraz wyszkolonymi strażakami, którzy mogą uczestniczyć w akcjach ratunkowych w całej Polsce. Starania o włączenie OSP Pastwa do krajowego system trwały prawie dziesięć lat.

Jednostkę w Pastwie tworzy 25 strażaków – ochotników. Sesja rady gminy Kwidzyn była okazją do podsumowania działań jednostki oraz przedstawienia tegorocznych planów dotyczących jej funkcjonowania i rozwoju.

Ogłoszenie lokalne Kwidzyn
Ogłoszenie lokalne Kwidzyn
Ogłoszenie lokalne Kwidzyn

Trzeba zmodernizować wjazd

Krzysztof Skoczek z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pastwie wskazywał na bieżące potrzeby jednostki.

-Zmodernizowany musi zostać wjazd do remizy. Mamy już kupioną kostkę polbrukową, po części ze środków przyznanych przez Zarząd Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Mamy też kupioną kapliczkę z figurą św. Floriana, która czeka tylko na odpowiedni postument. Na terenie naszej wsi znajduje się też zbiornik przeciwpożarowy. Brakuje jednak pomostu, który był bardzo pomocny. Najbardziej potrzebne zakupy na ten rok związane są z funkcjonowaniem jednostki w ramach systemu ratowniczo-gaśniczego. Musimy dokupić dwa aparaty ochrony dróg oddechowych, pompę szlamową, która jest niezbędna do walki ze skutkami powodzi, szelki zabezpieczające strażaków, pracujących na wysokościach, przecinarkę do stali i betonu oraz zestaw kominiarski – wylicza K. Skoczek.

Najważniejszy jest zakup narzędzi ratowniczych

Priorytetem w tegorocznych zakupach jest jednak zestaw uniwersalnych narzędzi ratowniczych, które pozwolą ratować między innymi ofiary wypadków drogowych.

-Nie wyobrażamy sobie skutecznego udzielania pomocy bez tego narzędzia. To narzędzie uniwersalne, które potrafi ciąć, rozpychać i rozciągać pewne elementy. Agregat do tego zestawu zapewni też zasilanie innych zestawów, które można będzie dokupić w przyszłości. Zestaw można stosować nie tylko na drogach, ale w przypadku innych zagrożeń, w tym podczas katastrof budowlanych – podkreśla strażak OSP.

Ochotnicy z Pastwy wskazują także na potrzebę usunięcia usterek, które pojawiły się w czasie modernizacji remizy i do tej pory, mimo gwarancji wykonawcy, nie zostały usunięte.

Interweniowali 13 razy

W ubiegłym roku strażacy z Pastwy wyjeżdżali do akcji 13 razy, w tym 5 razy do pożarów oraz 8 razy do innych zdarzeń, określanych przez strażaków jako miejscowe zagrożenia (np. wypadki drogowe).

(jk)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe