Stare Pole. IV Turniej KGW Powiśla i Żuław

  • 20.03.2014, 10:34
  • (RB)
Stare Pole. IV Turniej KGW Powiśla i Żuław
Koło Gospodyń Wiejskich w Tychnowach reprezentować będzie powiat kwidzyński w XI Wojewódzkim Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich. Panie z Tychnów zyskały największe uznanie w oczach komisji konkursowej podczas turnieju kół gospodyń wiejskich z Powiśla i Żuław, które już po raz czwarty zorganizował Oddział Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu.

Powiat kwidzyński w konkursie zorganizowanym w Starym Polu reprezentowały panie z KGW w Tychnowach, Trzcianie, Glinie, Benowie, Ryjewie, Nebrowie Wielkim, Bronisławowie i Czarnem Małem I.

Pięć trudnych konkurencji

W ramach zmagań turniejowych panie z poszczególnych kół rywalizowały natomiast w pięciu konkurencjach. Pierwsza z nich polegała na przygotowaniu wyrobu piekarniczego lub cukierniczego umieszczonego na liście produktów tradycyjnych województwa pomorskiego. Komisja turniejowa oceniała m.in. smak i wygląd przygotowanych wypieków. Następna konkurencja polegała na przygotowaniu na specjalnej tablicy informacyjnej pn. „Wydarzenie roku w kole – fotoreportaż”. Zawodniczki uczestniczyły również w konkurencji prezentującej sztukę ludową w modzie, w okresie letnim. Były też konkurencje związane ze śpiewem i tańcem Każde z kół miało obowiązek zaśpiewać piosenkę o swojej okolicy oraz zaprezentować się w tańcu ludowym.

Udany debit w Starym Polu

Z udziału w konkursie zadowolone były panie z Czarnego Małego I. Dla nich był to prawdziwy debiut, bowiem ich koło działa dopiero od roku.

-Jesteśmy młodym kołem, działamy dopiero od roku, więc cały czas się uczymy. W pierwszej konkurencji przygotowałyśmy placek z marchwi udekorowany marcepanami, a nasz wypiek zyskał najwyższe punktowe uznanie. Z wyborem wydarzenia nie miałyśmy żadnego problemu. Udokumentowałyśmy bowiem założenie naszego koła. Po modę sięgnęłyśmy natomiast do tradycji kaszubskich. Z tańcem też nie miałyśmy dużego problemu, bo zaprezentowałyśmy taniec z niedalekich Kujaw – powiedziała Anna Kobrzyńska, sołtys Czarnego Małego I.

Gminę Sadlinki reprezentowały koła gospodyń wiejskich z Nebrowa Wielkiego, Gliny i Bronisławowa. Panie z Bronisławowa przygotowały pączki, a jako najważniejsze wydarzenie z minionego roku przypomniały przedstawienie pt. „Dziura w drodze”. Przedstawienie to po raz pierwszy zostało zaprezentowane podczas ubiegłorocznej gali podsumowującej plebiscyt czytelników „Kuriera Kwidzyńskiego” na Super Sołtysa Powiatu Kwidzyńskiego. Członkinie KGW z Nebrowa Wielkiego jako wydarzenie roku zaprezentowały natomiast przyrządzanie powideł.

Piosenka o sołectwie Glina zachwyciła jurorów

Sołtys Gliny - Marzena Bryl również miło wspomina turniejowa rywalizację.

-W tym turnieju bierzemy udział po raz trzeci. Jest to fajna zabawa ale wymagająca również zgrania i dużego zaangażowania. W pierwszej konkurencji czyli przygotowaniu wyrobu piekarniczego upiekłyśmy chruściki. Jako wydarzenie roku, zaprezentowałyśmy „Tęczową sobotę”, festyn organizowany w pierwszej kolejności z myślą o naszych najmłodszych. Na nasz festyn rezerwujemy sobie drugą sobotę lipca. Dorośli z naszej miejscowości przygotowują dla dzieci gry, zabawy, i inne najróżniejsze konkurencje. Zaśpiewałyśmy też piosenkę o naszej miejscowości czyli Glinie. Słowa do piosenki były naszego autorstwa i konkursowe jury przyznało nam najwyższa notę – poinformowała sołtys Marzena Bryl.

Komisja turniejowa wyłoniła laureatów z poszczególnych powiatów. Nominacje do udziału w XI Wojewódzkim Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich otrzymały: KGW Tychnowy (powiat kwidzyński), KGW Czernin (powiat sztumski), K

(RB)
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe