Podpisano porozumienie rowerowe

  • 27.10.2014, 09:32
  • (jk)
Podpisano porozumienie rowerowe
Samorządy gmin i powiatu oraz miłośnicy turystyki rowerowej podpisali porozumienie dotyczące współpracy w tworzeniu sieci ścieżek oraz szlaków rowerowych. To efekt trwających ponad pół roku rozmów podczas których zastanawiano się nad rozwojem turystki w powiecie kwidzyńskim, a zwłaszcza rozwojem bardzo popularnej turystyki rowerowej.  

Miłośnicy rowerów, wśród których jest Maciej Dec z International Paper Kwidzyn, jeszcze przed podpisaniem porozumienia udowodnili, że wiele można zdziałać, nawet bez wielkich budżetów. Przykładem wytyczenie przez pasjonatów turystyki rowerowej Szlaku Papiernika, który uroczyście otwarto zaraz po podpisaniu porozumienia. Starosta kwidzyński cieszy się z podpisanego dokumentu.

-Województwo pomorskie oraz inne województwa stawiają na rozwój ścieżek rowerowych. Włączymy się w ten ogólnopolski, szeroki trend - uważa Jerzy Godzik, który sam jest miłośnikiem turystyki rowerowej.

Potrzebne jest współdziałanie

Według starosty rozwój tej formy aktywności fizycznej korzystnie wpłynie nie tylko na rozwój turystyki w regionie, ale również na zdrowie mieszkańców powiatu. Maciej Dec dodaje, że to ważny dzień dla miłośników rowerów w powiecie.

-Jesteśmy stolicą regionu – mówi Maciej Dec. -Organizujemy wiele sportowych imprez, a Skandia czy Bieg Papiernika są tego przykładem. Mamy też bardzo dobrą piłkę ręczną. Miasto jak na ośrodek tej wielkości jest bardzo dobrze wyposażone pod względem infrastruktury sportowej. Teraz należy zrobić krok dalej i zadbać o infrastrukturę rowerową w obszarze szerszym niż miasto. Ścieżka rowerowa nie służy tylko żeby przemieszczać się z jednego punktu do drugiego, ale żeby odwiedzać tereny zielone, jeziora czy atrakcje turystyczne, których nie brakuje. Cieszę się, że na podpisanie porozumienia przybyli przedstawiciele samorządów, gdyż rozwój ścieżek nie zamknie się w obszarze jednej gminy albo miasta. Potrzebne jest współdziałanie na szczeblu powiatu, ale też szersze, związane z trendem ogólnokrajowym, dotyczącym rozwoju ścieżek rowerowych.

Plan dla całego powiatu

Maciej Dec dodaje, że do podpisania umowy doszło w dobrym momencie.

-W powiecie kwidzyńskim działa bardzo duża liczba pasjonatów rowerów. To są grupy formalne i nieformalne. Możemy też liczyć na wsparcie Lasów Państwowych. Zresztą doświadczyliśmy już tego wsparcia, przygotowując Szlak Papiernika. Możemy też liczyć na wsparcie urzędów, ale przede wszystkim społeczników. Mamy szlaki na mapie, których nie ma w terenie i szlaki w terenie, których nie ma na mapie. Mam nadzieję, że dzięki koordynacji naszych działań będziemy mieli spójny plan dla całego powiatu. Umożliwi to nam wykorzystywanie wszystkich sił, które sprzyjają rozwojowi turystki rowerowej. Będzie się to przekładać na jakość życia i zdrowia nas wszystkich – twierdzi M. Dec.

Chcemy zrobić coś dobrego

Prezes International Paper Kwidzyn i honorowy ambasador powiatu kwidzyńskiego twierdzi, że ma duszę sportowca. Marek Krzykowski podkreśla, że każdy sportowiec chce wygrywać samemu. Jednak aby wygrać w powiecie kwidzyńskim trzeba współdziałać.

-To przyjemne widzieć, że wszyscy jesteśmy zgodni i chcemy w interesie mieszkańców coś zrobić dobrego. Aby ten region stał się atrakcyjny musimy wymyślić rzeczy, które wygrają konkurencję z innymi regionami w kraju. Mamy ogromną wartość o którą walczyliśmy ponad 20 lat, czyli połączenie z drugim brzegiem Wisły. Wiem, że jest chęć współpracy takich gmin jak Gniew czy powiat starogardzki. Przypuszczam, że w niedługim czasie linie narysowane na mapie będą dużo rozleglejsze i Wisła nie będzie już przeszkodą, którą była przez wiele lat. Chciałbym pogratulować zaangażowanym w ten projekt, gdyż będzie to służyło wszystkim mieszkańcom powiatu oraz tym, którzy będą tutaj przyjeżdżali. Będziemy zdrowsi i będziemy mieli więcej możliwości wykorzystywania wolnego czasu – uważa Marek Krzykowski.

Postanie mapa życzeń

Pierwszym krokiem ma być powołanie grupy roboczej której zadaniem będzie przegląd istniejących ścieżek i szlaków rowerowych.

-Następnym zadaniem będzie określenie wytycznych, czyli tego czym będziemy chcieli się kierować przy tworzeniu nowych szlaków i ścieżek rowerowych. Każda z gmin poda atrakcyjne miejsca, z jej punktu widzenia, do których powinny prowadzić ścieżki. W ten sposób powstanie mapa, która być może na początku będzie mapą życzeń, ale da nam podstawę do tworzenia ścieżek – wyjaśnia Maciej Dec.

Podkreśla, że pieniądze będą pozyskiwane do konkretnego planu. Przykładem jak można tworzyć szlaki rowerowe dzięki entuzjastom turystyki rowerowej jest Szlak Papiernika, który został wytyczony dzięki pracy wolontariuszy. Przed siedzibą starostwa przy ul. Kościuszki samorządowcy oraz miłośnicy turystyki rowerowej uroczyście otworzyli nowy szlak, zachęcając do wyruszenia w trasę.

Większość szlaku to trasa rodzinna

Pierwsza część szlaku prowadzi z Kamionki do Laskowic przez Ośno. Większość szlaku pozbawiona jest ruchu drogowego. Według Macieja Deca to trasa rodzinna, którą można pokonać zarówno rowerem górskim, jak i szosowym. Druga część wytyczonego szlaku jest dużo dłuższa. Biegnie od Dankowa, poprzez Krzykosy, Otoczyn, Klasztorek, Trumieje, Czarne Dolne, Gardeję i dalej w kierunki gminy Sadlinki.

(jk)
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

JK
JK 28.10.2014, 12:52
Piewco sukcesów może Pan napisze dlaczego szlak rowerowy zaczynający się przy dworcu PKP otwierano koło starostwa? nie można tego zrozumieć, może pan od lat kilkunastu a może i więcej, piewca sukcesów wszelkiej maści samorządów wyjaśni te sprawę!!!!

Pozostałe