Sprawdź stan swoich nerek

  • 20.01.2016, 10:50
  • (fox)
Sprawdź stan swoich nerek
Ogólnopolska akcja społeczna NEFROTEST w Kwidzynie, promująca wczesną diagnostykę chorób nerek i popularyzująca wiedzę na temat tego narządu, jego funkcji i znaczenia profilaktyki - osiągnęła swój półmetek. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i specjaliści angażują się w akcję, m.in. przekazując mieszkańcom skierowania na bezpłatne badania krwi i moczu pod kątem chorób nerek. Takie badania w wielu przypadkach mogą pomóc zdiagnozować choroby nefrologiczne w ich pierwszych stadiach, kiedy są wciąż możliwe do wyleczenia farmakologicznego.  

Kampania dla zdrowia nerek NEFROTEST w Kwidzynie obejmuje swoim zasięgiem cały powiat kwidzyński oraz miasto Gniew w powiecie tczewskim. Mieszkańcy miejscowości objętych akcją nadal mogą prosić swoich lekarzy o bezpłatne dla pacjentów skierowania na badania krwi i moczu. Przypominamy, że darmowe skierowania są ważne do 29 lutego br. Warto jednak pamiętać, że badanie takie nie jest drogie i można je wykonać już za kilka-kilkanaście złotych.

-Warto pamiętać, że nieodwracalnym uszkodzeniom nerek i przewlekłej ich niewydolności można często przeciwdziałać. Wczesne wykrycie choroby daje szanse na całkowite wyleczenie – mówi dr Monika Sobańska, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Kwidzynie – W Polsce, mimo rozmiaru problemu, nie prowadzi się obowiązkowych badań profilaktycznych pod kątem chorób nerek. Ich rola jest jednak niezmiernie ważna, ponieważ proste badanie krwi i moczu, powtarzane regularnie co roku wystarczy, by wcześnie wykryć, zapobiec lub powstrzymać rozwój choroby.

Akcję NEFROTEST wspierają: prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii, Jerzy Godzik – Starosta Kwidzyński, Andrzej Krzysztofiak – Burmistrz Kwidzyna, Ewa Nowogrodzka – Wójt Gminy Kwidzyn, Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska – Burmistrz Miasta i Gminy Gniew, Dariusz Brzeziński – Prezes Zarządu "Zdrowie" Sp. z o.o. Marek Muszytowski – Prezes Oddziału Gdańsko-Pomorskiego Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Roman Budziński – Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku oraz prof. dr hab. Alicja Dębska-Ślizień - Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

Warto dodać, że kampania Nefrotest cieszy się dużym uznaniem wśród Polaków (58 akcji w całej Polsce od 2010 roku i ponad 40 tysięcy przebadanych) i udowadnia, że ludzie chcą dbać o swoje zdrowie. Potrzebują jednak również edukacji w tej dziedzinie.  

(fox)
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe