Zbadaj nerki z darmowym skierowaniem

  • 2.02.2016, 19:19
  • (fox)
Zbadaj nerki z darmowym skierowaniem
Co najmniej 1500 skierowań na bezpłatne badania przesiewowe nerek trafiło do lekarzy rodzinnych w powiecie kwidzyńskim i Gniewie (powiat tczewski). Skierowania upoważniają osoby powyżej 45. roku życia do wykonania za darmo testów krwi (kreatynina z wyliczeniem eGFR) oraz ogólnego badania moczu. Badania można wykonać w wyznaczonych laboratoriach w Kwidzynie i Gniewie (ich wykaz znajduje się na odwrocie skierowania) do 29 lutego 2016 roku.

-Przekazujemy pacjentom skierowania na darmowe badania, by mogli oni w dogodnym dla siebie terminie i najbliższym ich miejscu zamieszkania laboratorium zbadać nerki. Chcemy zapewnić jak największą wygodę dla zainteresowanych pacjentów - mówi dr Monika Sobańska, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Kwidzynie.

Skierowania powinny być dostępne u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w powiecie kwidzyńskim oraz Gniewie (powiat tczewski). Są ważne do końca lutego 2016 roku. Trzeba jednak pamiętać, że skierowanie mogą otrzymać tylko osoby od 45. roku życia.

Niewydolności nerek można przeciwdziałać

Celem kampanii społecznej NEFROTEST, która odbyła się dotąd w 58 miastach w całym kraju, jest rozpowszechnianie wśród Polaków wiedzy na temat chorób nerek i promocja profilaktyki, w tym badań przesiewowych mogących pomóc w wykryciu chorób tego narządu. Szacunkowo, w Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Kampania NEFROTEST ma przypomnieć mieszkańcom regionu o nerkach. Zwrócić uwagę na to, jak ważną rolę odgrywają w organizmie. Działają bowiem jak filtr, który usuwa wszystko to, co zbędne i szkodliwe z krwi. Przewlekłej niewydolności nerek można jednak często przeciwdziałać. Wczesne wykrycie choroby daje szanse na całkowite wyleczenie.

Przebadano ponad 40 tys. osób

Kampania NEFROTEST została zainaugurowana wiosną 2010 roku w Świebodzinie (lubuskie) przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca publiczne i niepubliczne oddziały nefrologiczne, poradnie i stacje dializ). Do tej pory, w ramach akcji NEFROTEST przebadanych zostało ponad 40 tysięcy osób w 58 miastach. W 2013 roku Kampania NEFROTEST gościła również w Kwidzynie. Wtedy okazało się, ze 10,3 % przebadanych w powiecie kwidzyńskim miało wyniki niezgodne z normami, co mogło świadczyć o rozwijającej się u tych pacjentów chorobie nerek. To więcej niż dotychczasowe wyniki badań w ramach kampanii (9,3%), dlatego też organizatorzy, na prośbę lekarzy, zdecydowali się ponownie przeprowadzić badania, aby stwierdzić, czy również teraz, dwa lata po pierwszej edycji kampanii, dane są nadal wyższe niż polska średnia.

Oni poparli Kampanię

Akcję NEFROTEST wspierają: prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii, Jerzy Godzik – Starosta Kwidzyński, Andrzej Krzysztofiak – Burmistrz Kwidzyna, Ewa Nowogrodzka – Wójt Gminy Kwidzyn, Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska – Burmistrz Miasta i Gminy Gniew, Dariusz Brzeziński – Prezes Zarządu „Zdrowie” Sp. z o.o. Marek Muszytowski – Prezes Oddziału Gdańsko-Pomorskiego Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Roman Budziński – Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku oraz prof. dr hab. Alicja Dębska-Ślizień - Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

(fox)
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe