Chcą kontynuować szczepienia dla dziewcząt

  • 10.02.2016, 12:15
  • (jk)
Chcą kontynuować szczepienia dla dziewcząt
Samorząd powiatu chce kontynuować szczepienia dziewcząt przeciwko HPV, wirusowi brodawczaka ludzkiego, który wywołuje nowotwór szyjki macicy. Od ubiegłego roku trwa realizacja programu profilaktycznego, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz ze środków Ministerstwa Zdrowia. Ogółem do powiatu trafiło ponad 3,1 mln zł. 

Niestety program „Równi w zdrowiu - profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów oraz promocja zdrowia w powiecie kwidzyńskim”, kończy się w tym roku.

- Niezależnie od tego czy ministerstwo dofinansuje kontynuację prowadzonych działań profilaktycznych, zebraliśmy od poszczególnych gmin deklaracje w sprawie kontynuowania między innymi szczepień przeciwko HPV. Prawie wszystkie gminy są zainteresowane kontynuacją tych działań.

Nie odpowiedziała nam jeszcze tylko jedna gmina. Nie ma sensu mówić o szczepieniu trzech roczników naraz. Należy wejść w tryb szczepienia jednego rocznika. Nie mam jasnego stanowiska Ministerstwa Zdrowia w sprawie kontynuacji programu. Przedstawiciele ministerstwa przeprowadzili niedawno kontrolę, dotyczącą realizacji programu profilaktycznego. Wypadła ona pozytywnie. Pytaliśmy o ewentualną kontynuację działań profilaktycznych, ale nie byli w stanie udzielić nam informacji na ten temat – mówi Jerzy Godzik, starosta kwidzyński.


(jk)
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe