Pobiegną tropem wilczym

  • 25.02.2016, 08:26
  • (RB)
Pobiegną tropem wilczym
Fundacja Wolność i Demokracja już po raz czwarty organizuje projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji, w najbliższą niedzielę – 28 lutego – w Gardei odbędą się dwa biegi. Co ciekawe, chętnych do startu w tych zawodach było tak wielu, że zapisy wstrzymano już w połowie stycznia. Ostatecznie, w gardejskiej edycji biegu wystartuje 220 zawodników.

Fundacja Wolność i Demokracja oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gardei, zapraszają na lokalną edycję imprezy, która po raz pierwszy odbędzie się w Gardei. Już w najbliższą niedzielę, 28 lutego, od wczesnych godzin porannych, gardejski stadion wypełnią uczestnicy biegu „Tropem Wilczym”. Nie jest to zwyczajny bieg, ale upamiętniający walkę niepodległościowego podziemia po zakończeniu II wojny światowej. Zawody rozpoczną się punktualnie w samo południe, a jednym ze współorganizatorów tej sportowej i patriotycznej imprezy jest Gminny Ośrodek Kultury w Gardei. Patronat medialny nad biegiem objął natomiast „Kurier Kwidzyński”.

W połowie stycznia lista została zamknięta

Dyrektor GOK w Gardei podkreśla, że organizacja tak dużej imprezy jest sporym wyzwaniem.

-Do tej pory nie organizowaliśmy tak specyficznej imprezy jakim będzie „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Oczywiście, mamy doświadczenie w przygotowaniach do imprez sportowych. Już kilkakrotnie byliśmy współorganizatorami biegów na przykład z okazji święta Konstytucji 3 Maja. Ten bieg będzie miał jednak zupełnie inny charakter. Również ilość miejsc była ograniczona. Już 12 stycznia zawiesiliśmy przyjmowanie zapisów na bieg. Początkowo planowaliśmy zorganizowanie biegu dla 100 zawodników. Ilość zgłoszeń była jednak tak duża, że zwiększyliśmy pulę startową do 220, zgodnie z limitem pakietów startowych przyznanych nam przez Fundację Wolność i Demokracja. Wiem, że wiele osób było zawiedzionych tym, że już nie mogą wziąć udziału w biegu. Możemy ich tylko za to przeprosić – mówi Emilian Jaworowicz, dyrektor GOK w Gardei.

Zawodom będzie towarzyszył piknik historyczny

Organizatorzy przygotowali dla uczestników dwie trasy. Bieg podstawowy to 1963 metry. Ta cyfra nie jest przypadkowa, bowiem nawiązuje do śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. „Laluś”. W tym biegu, który będzie miał charakter rodzinny wezmą udział dorośli wraz z dziećmi. Prawdziwe ściganie odbędzie się jednak w biegu dodatkowym, liczącym 10 km (trasa tego biegu to dwie pętle po 5 km). Organizatorzy wyznaczyli trasę wokół jeziora Kamień, drogą polną w kierunku miejscowości Cygany. Na liście startowej można zobaczyć m.in. zawodników z Grudziądza, Nowej Wsi, Dolnej Grupy, Rogóźna, Trumiejek, Kwidzyna, Gdyni, Iławy, Bądek, Ośna, Wilkowa, Żnina, Brachlewa i oczywiście Gardei. Organizatorzy zawodów zapraszają jednak nie tylko do kibicowania startującym. Tego dnia można będzie można również wziąć udział w żywej lekcji historii, jaką zapewnią rekonstruktorzy wcielający się w żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK.

(RB)
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe