Gimnazjaliści wybierają szkoły

  • 25.03.2016, 10:02
  • (jk)
Gimnazjaliści wybierają szkoły
Targi edukacyjne, które mają pomóc uczniom w wybraniu kierunku kształcenia, odbyły się w budynku sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kwidzynie. Stoiska i prezentacje przygotowały nie tylko szkoły, ale także pracodawcy, którzy liczą, że młodzi ludzie znajdą w przyszłości zatrudnienie w ich firmach. Danuta Woronowicz z zarządu powiatu twierdzi, że w przypadku edukacji zawodowej w powiecie kwidzyńskim i powiązaniu jej z rynkiem pracy można mówić o sukcesie.

-Zaczynaliśmy współpracę z dwiema firmami. W tej chwili mamy już kilka firm, które podpisały umowy o współpracy ze szkołami. W targach uczestniczy aż 14 różnych podmiotów gospodarczych oraz instytucji związanych z rynkiem pracy. Tak liczny udział sprawił, że organizację targów musieliśmy przenieść do większego obiektu. Chcieliśmy też poprawić komfort odwiedzających targi, czyli rodziców i uczniów, a szkołom umożliwić szerokie przedstawienie swojej oferty edukacyjnej. Coraz więcej firm kontaktuje się także z nami w sprawie uruchamiania kierunków kształcenia, deklarując jednocześnie różne formy wsparcia. To nas bardzo cieszy, gdyż jesteśmy po to, aby tak kierować ofertę dydaktyczną, aby nasi absolwenci znajdowali zatrudnienie, a pracodawcy nie borykali się ze znalezieniem pracowników - mówi Danuta Woronowicz.

Dodaje, że bardzo istotne znaczenie ma kadra, która potrafi kształcić w zawodach potrzebnych na rynku pracy oraz odpowiednie miejsce do kształcenia uczniów.

Potrzebny jest kontakt z pracodawcami

-Jako powiat jesteśmy w stanie przygotować takie pracownie u siebie, ale tylko częściowo. Nigdy nie zdołamy nadążyć za zmianami technologicznymi, które zachodzą w firmach, dlatego bardzo potrzebny jest kontakt z pracodawcami. Młodzi ludzie, przyszli pracownicy, muszą chodzić do naturalnych środowisk pracy, korzystać z maszyn i urządzeń, które uczestniczą w procesie produkcyjnym. Przedsiębiorcy wspierają nas jednak w doposażaniu naszych pracowni lub pomagają nam w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Obecnie zabiegamy o wzbogacenie naszych pracowni ze środków europejskich. Muszę bardzo podziękować pracodawcom, którzy pomagają nam w pozyskaniu tych środków, m.in. poprzez doradztwo merytoryczne - twierdzi Danuta Woronowicz.

Uczniowie musza wiedzieć, że dostaną pracę

Jerzy Śnieg, przewodniczący rady powiatu, uważa, że współpraca szkół z pracodawcami wymaga jeszcze większego zacieśnienia i konkretnych działań.

-Należy bardziej zacieśniać kontakty pracodawców ze szkołami. Uczniowie, którzy kończą szkołę muszą wiedzieć, że dostaną pracę. Umowy powinny być podpisywane w trakcie trwania nauki lub przed jej zakończeniem. Powinny być tworzone stypendia lub dofinansowania do dodatkowych kursów czy szkoleń, dzięki którym uczeń będzie mógł być w pełni wykorzystany w określonej firmie. Brakuje przysłowiowej kropki nad „i”. Potrzeba jeszcze trochę wysiłku, zarówno z naszej strony, jak i ze strony zakładów pracy - uważa Jerzy Śnieg.

Dodaje, że bardzo ważna jest współpraca dyrektorów szkół z pracodawcami.

-W firmach zaczyna brakować specjalistów i pracodawcy coraz bardziej zdają sobie z tego sprawę. Musi więc być współpraca szkoły z zakładem pracy - podkreśla Jerzy Śnieg.

Stoiska przygotowały IP Kwidzyn i Lacorix Electronics

Oferty kształcenia zawodowego przygotowały wszystkie szkoły ponadgimnazjalne. W targach wzięli udział także przyszli pracodawcy, w tym International Paper Kwidzyn czy Lacroix Electronics. Stoiska przygotowały także Powiatowy Urząd Pracy i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Organizatorem targów było Starostwo Powiatowe.

(jk)

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe