piątek, 26 kwietnia 2024 12:52
Reklama

Czym jest termogeneza i jak wpływa na odchudzanie?

Pojęcie termogenezy bardzo często przewija się w kontekście odchudzania i przyjmowania w związku z tym suplementów diety. Czym ono jest i jaki proces kryje się pod pojęciem termogenezy?
Czym jest termogeneza i jak wpływa na odchudzanie?

Mechanizm działania termogenezy

Termogeneza jest procesem zwiększania temperatury ciała, pod wpływem wytwarzanego ciepła. W takich warunkach zwiększa się tempo metabolizmu, a organizm spala kalorie, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.

Jednym z typów tego procesu jest termogeneza poposiłkowa, w której wytwarza się ciepło w organizmie po posiłku, a organizm wykorzystuje spożyte kilokalorie, czerpiąc je wprost ze zmagazynowanej tkanki tłuszczowej.

Są pokarmy, które wywołują szybciej i zwielokrotnioną termogenezę, dzięki czemu jednocześnie szybciej spalamy kalorie. Nazywane są one termogenikami. Wprowadzone do organizmu wywołują natychmiastową jego reakcję - chcąc je strawić nasze ciało potrzebuje większych zapasów energii i spala więcej tkanki tłuszczowej. Termogeniki pobudzają współczulny układ nerwowy, przez co stymulują pozytywnie metabolizm, zwiększają wydatek energetyczny, hamują odczuwanie głodu i powodują, że przez długi czas po posiłku odczuwamy sytość.

Termogeniki w pożywieniu i suplementach

W kategorii żywnościowej termogeników znajdziemy przede wszystkim warzywa bogate w błonnik, zawierające niewiele tłuszczu, ale będące źródłem wielu ważnych witamin i minerałów. Wśród nich są warzywa, takie jak papryka, fasolka szparagowa, brokuły, pomidory, szpinak, sałata, bakłażan, marchewka, ogórek, kalafior i seler. Termogenikiem są rośliny strączkowe, jak i owoce bogate w witaminę C, które przyspieszają przetwarzanie tłuszczu w organizmie człowieka i stymulują produkcję L-karnityny. Substancja ta odpowiada za transport cząsteczek tłuszczu do komórek, dzięki czemu nie są one magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej.

Do wygenerowania termogenezy w organizmie możemy przyczynić się nie tylko jedząc na co dzień sałatki, ale i przyjmując skuteczne tabletki odchudzające. Ważne jest, aby zawierały one takie substancje jak kapsaicyna, piperyna i gingerol. To alkaloidy, które zwiększają wydatki energetyczne, przede wszystkim poprzez wzmocnione utlenianie tłuszczów.


Podziel się
Oceń

Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama