piątek, 26 kwietnia 2024 02:26
Reklama

Elektronarzędzia – jak używać ich prawidłowo?

Kiedyś elektronarzędzia były zarezerwowane tylko i wyłącznie dla pracowników budowy, członków ekip remontowych czy osób pracujących w warsztacie ciesielskim. Wówczas nikt nie podejrzewał, że narzędzia z napędem elektrycznym zyskają na popularności i w ciągu kilku lat znajdą się w piwnicach, garażach i warsztatach osób, które szeroko pojętym majsterkowaniem zajmują się nie zawodowo, lecz hobbystycznie.
Elektronarzędzia – jak używać ich prawidłowo?

Niestety o ile zawodowi majsterkowicze dobrze wiedzą, jak używać elektronarzędzi, o tyle okazało się, że hobbyści nie zawsze znają zasady bezpieczeństwa i rzadko kiedy zastanawiają się, jak prawidłowo używać narzędzi takich jak na przykład wiertarko-wkrętarka, piła tarczowa czy szlifierka kątowa akumulatorowa. Finalnie okazuje się, że są one użytkowane niezgodnie z przeznaczeniem - co nie tylko skraca ich żywotność, lecz również pozostaje niezgodne z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.

Jak dbać o elektronarzędzia?

Choć na ogół narzędzia z napędem elektrycznym są dość wytrzymałe, ten fakt nie oznacza, że nie trzeba o nie dbać. Odpowiednia konserwacja, przechowywanie i użytkowanie zgodne z zaleceniami producenta to podstawa sukcesu i ich długiego, bezproblemowego funkcjonowania. Aby elektronarzędzia posłużyły nam bezawaryjnie przez wiele lat, należy przede wszystkim używać ich zgodnie ze ściśle określonymi w instrukcji zaleceniami. Po skończonej pracy cały sprzęt należy odciąć od źródła zasilania. Następnym krokiem jest czyszczenie narzędzi za pomocą suchej, bądź lekko zwilżonej ściereczki. Wszelkie otwory w elektronarzędziach należy wyczyścić za pomocą sprężonego powietrza. Kiedy narzędzia z napędem elektrycznym są już czyste, powinniśmy umieścić je nie byle gdzie, lecz w oryginalnym, specjalnie przeznaczonym dla danego narzędzia kufrze.

Elektronarzędzia – podstawowe zasady bezpieczeństwa

Ochrona ciała

Okulary ochronne, nauszniki bądź stopery do uszu, dobrze dopasowane rękawice, odzież przylegająca do ciała, stabilne obuwie robocze i w niektórych przypadkach maska przeciwpyłowa to elementy, bez których w żadnym wypadku nie należy sięgać po elektronarzędzia i tym bardziej zaczynać z nimi pracy.

Bezpieczna wymiana elementów

Szlifierka kątowa, wiertarka i wszystkie inne narzędzia powinny być odcięte od źródła zasilania nie tylko po skończonej pracy, lecz także wówczas, kiedy zmieniamy wiertła, tarcze lub inne elementy.

Zasady BHP

Praca na wysokości bez odpowiedniego zabezpieczenia, szlifierka kątowa akumulatorowa bądź zwykła używana dosłownie na kolanie, a także użytkowanie części zamiennych zupełnie niedostosowanych do specyfikacji i przeznaczenia elektronarzędzi to prosta droga do nieodwracalnej w skutkach katastrofy. Aby nie kusić losu, zawsze warto stosować podstawowe zasady BHP, bowiem za ich nieprzestrzeganie wielu zbyt pewnych siebie ludzi zapłaciło własnym zdrowiem i życiem.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama