Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 20:57
WAŻNE!

Kto może wziąć wspólny kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy można wziąć samodzielnie, a także ze współmałżonkiem. To jednak nie wszystko! Banki przychylnie patrzą na wspólne kredyty osób niespokrewnionych, czyli na przykład z kimś znajomym. Dzięki temu, zdolność kredytowa się zwiększa i możliwe jest pożyczenie większej kwoty. Dowiedz się, na czym polega wspólny kredyt i jakie mogą płynąć z niego korzyści.
  • 27.06.2022 09:04
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kto może wziąć wspólny kredyt gotówkowy?

Z kim i na jakich warunkach można współdzielić kredyt?


 

Choć utarło się, że wspólny kredyt najczęściej biorą małżonkowie, nie jest to jedyna opcja. Banki są co do tego naprawdę elastyczne i zezwalają na wzięcie wspólnego kredytu osobom spokrewnionym, ale i zupełnie obcym. W praktyce oczywiście rzadziej zdarza się pożyczać pieniądze na spółkę z kimś, kogo mało znasz, ale dla banku nie jest to problemem. Taka opcja często przydaje się współwłaścicielom firm, którzy znają się biznesowo i prywatnie, ale jednak nie są rodziną. Choć najczęściej kredytobiorców jest dwóch, banki dopuszczają nawet 4 osoby!


 

Mimo że wspólny kredyt można wziąć teoretycznie nawet z nieznajomym, nie oznacza to, że banki udzielają go wszystkim. Warunki wzięcia takiej pożyczki są praktycznie takie same, jak klasycznego kredytu branego w pojedynkę. Trzeba mieć mianowicie udokumentowany dochód, a także odpowiednią zdolność kredytową. W przypadku wspólnego kredytu gotówkowego nie musi być ona taka sama u każdego z kredytobiorców. Bank sprawdzi także, jak wywiązywała się z poprzednich zobowiązań każda z osób. Dlatego wybierając osobę, z którą chcesz wziąć kredyt upewnij się, że jej historia kredytowa jest odpowiednia.


 

Jakie korzyści wynikają z wzięcia kredytu wspólnie?


 

Jeśli twój współkredytobiorca ma dobrą historię kredytową, nie znalazł się w bazach takich jak BIK, a wszystkie zobowiązania płacił terminowo – może sprawić, że otrzymasz wyższy kredyt. Jeśli jednak ma już jakieś pożyczki albo jego zarobki są niewysokie, najprawdopodobniej nie będzie dla ciebie korzystne wspólne wzięcie kredytu.

Zanim jednak wybierzesz się do banku, możesz oszacować, jaką kwotę bank wam zaproponuje i porównać oferty. Wystarczy wejść w dobry ranking kredytów gotówkowych i na podstawie kalkulatora kredytowego sprawdzić, czy druga osoba zwiększy twoje szanse na wysoki kredyt.


 

A co jeśli współkredytobiorca nie spłaca kredytu?


 

Przy kredytach gotówkowych bank nie ingeruje w to, na co zostaną wydane pieniądze. Dlatego biorąc wspólny kredyt obie osoby są obciążone spłatą rat. Nie ma znaczenia, czy pieniądze zostały wydane na wspólny cel czy skorzystała z nich tylko jedna osoba. Jeśli więc jedna z osób nie spłaca swojej części raty, bank dochodzi swoich pieniędzy u każdej z nich. Oznacza to, że jeśli drugi kredytobiorca nie chce mieć problemów i zepsutej historii kredytowej, musi spłacać kredyt sam. Dlatego warto rozważyć taką formę pożyczki i sprawdzić, jak dokładnie wygląda wspólny kredyt gotówkowy na finanse.rankomat.pl.

Jeśli jednak kredyt bierze się z osobą zaufaną, może być on niezwykle pomocny. Nie tylko, żeby podnieść swoją zdolną kredytową i uzyskać wyższą kwotę, ale i później. W przypadku przejściowych problemów finansowych, druga osoba może cię na przykład odciążyć w spłacie raty w którymś miesiącu.

--- Artykuł sponsorowany ---


POGODA
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 26°CMiasto: Kwidzyń

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 17 km/h