Wtorek, 17 maja 2022 07:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pierwszego dnia Działań Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego kwidzyńscy policjanci ukarali kilkunastoma mandatami zarówno kierujących, pieszych jak i rowerzystów

Za nami pierwszy dzień policyjnych działań "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Kwidzyńscy policjanci ukarali kilkunastoma mandatami zarówno kierujących, pieszych jak i rowerzystów. Nadrzędnym celem działań było egzekwowanie obowiązujących przepisów w relacji kierujący-pieszy.
  • Źródło: KPP Kwidzyn
Pierwszego dnia Działań Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego kwidzyńscy policjanci ukarali kilkunastoma mandatami zarówno kierujących, pieszych jak i rowerzystów
Autor: KPP Kwidzyn
Źródło: KPP Kwidzyn

Od środy przez cały tydzień na celowniku policjantów z drogówki są kierowcy, piesi, rowerzyści oraz użytkownicy hulajnóg i innych urządzeń transportu drogowego. Mundurowi będą bacznie przyglądać się ich zachowaniom, po to aby eliminować te niepożądane. W przestrzeganiu przepisów prawa mniej zdyscyplinowani okazali się wczoraj kierowcy osobówek bo aż 9 zostało ukaranych za przekroczenie prędkości oraz 1 za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. W trakcie kontroli drogowej zatrzymany został kierowca, który poruszał się autem pomimo tego, że zostały mu cofnięte uprawnienia. Wśród popełnionych wykroczeń były takie, których dopuścili się sami piesi. Zostali oni ukarani 3 mandatami za to, że przechodzili w miejscach do tego niedozwolonych. Dwóch rowerzystów zostało ukaranych mandatami po 2,5 tys. złotych za to, że jechali pod wpływem alkoholu.
Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów, a także zachowanie wzajemnego szacunku na drodze. Życzliwość, uprzejmość oraz ostrożność to cechy, które powinny przyświecać wszystkim kierowcom, zarówno jednośladów, jak i samochodów.
Przypominamy!
Zgodnie z przepisami, rower powinien być wyposażony w jedno białe światło pozycyjne (z przodu), jedno czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt i jedno czerwone światło pozycyjne – może być migające (z tyłu), co najmniej jeden skutecznie działający hamulec i sygnał dźwiękowy.
Dobrze również stosować elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do rowerów lub umieszczane na odzieży rowerzystów (odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co oczywiście bezpieczni).
W kwestii ruchu pieszych… Zgodnie z przepisami, każdy pieszy ma obowiązek stosować elementy odblaskowe w obszarze niezabudowanym po zmroku w postaci kamizelek odblaskowych, znaczków, naklejek lub naszywek na ubrania, torebki czy plecaki.
Piesi powinni pamiętać o tym, że:
– należy poruszać się lewą stroną jezdni;
– należy przechodzić przez jezdnię wyłącznie w miejscach bezpiecznych i wyznaczonych;
– w zderzeniu z samochodem, to oni odnoszą największe obrażenia;
– by lepiej być widocznym na drodze należy nosić jasne elementy odzieży;
– za miastem – idąc poboczem drogi, należy mieć przy sobie latarkę lub elementy odblaskowe na odzieży;
– nietrzeźwi stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych użytkowników drogi.
Policjanci apelują do kierowców o zachowanie ostrożności, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych, a poza miastem o baczniejsze zwracanie uwagi na pobocza. Po zmroku, piesi i kierujący jednośladami są niewidoczni i na właściwą reakcję kierowcy bywa często za późno. W zderzeniu z samochodem, pieszy lub rowerzysta nie mają praktycznie żadnych szans.
Kierowco samochodu:
• zanim rozpoczniesz manewr wyprzedzania, upewnij się, że bezpiecznie możesz go wykonać,
• patrz w lusterka – pamiętaj o martwych polach, szczególnie przy zmianie pasa. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu,
• obserwuj drogę,
• dawaj motocyklistom przestrzeń do zmiany pasa ruchu i odpowiednio wcześnie sygnalizuj manewr, jaki planujesz wykonać,
• obserwuj drogę, patrz w lusterka – w tym przypadku, te z pozoru proste czynności nabierają ogromnego znaczenia i mogą uratować ludzkie życie.
Motocyklisto:
• dostosuj prędkość do warunków ruchu,
• zawczasu i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru,
• obserwuj drogę i zachowania jej użytkowników, patrz w lusterka,
• pamiętaj, że jesteś niechronionym uczestnikiem ruchu,
• przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym dostosuj prędkość do warunków ruchu.

KPP Kwidzyn
 Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
POGODA
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Kwidzyń

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama