100 lat temu powstała Mała Polska. Obchody w Janowie z okazji 100-lecia Plebiscytu na Powiślu

Podziel się:
Oceń:
11.07.2020, 20:38

W sobotę 11 lipca 2020 r. przypadła 100. rocznica Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. Z tej okazji odbyły się w Janowie (gmina Kwidzyn) uroczystości upamiętniające to wielkie wydarzenie.

W wyniku zwycięstwa Polaków (pomimo masowych oszustw i manipulacji niemieckich oraz przy bohaterskiej postawie polskich patriotów) powstała na Powiślu tzw. Mała Polska. Wydzielona z 5 wsi - Małe Pólko, Nowe Lignowy, Kramrowo, Bursztych i Janowo. Do Rzeczpospolitej włączono też port rzeczny w Korzeniewie (bez samej wsi) oraz przyczółek mostowy w Opaleniu. Ta ważna rocznica, która przypadła w cieniu epidemii koronawirusa spowodowała odwołanie zaplanowanych dużych uroczystości. Przygotowywane wcześniej uroczystości, które miały odbyć się w Janowie, przeniesiono na późniejszy czas - we wrześniu br. 

Sobotnie uroczystości odbyły się z udziałem wiceministra kultury Jarosława Sellina, senatora Leszka Czarnobaja, posłów Kazimierza Smolińskiego, Marka Rutki i Michała Urbaniaka, doradcy Wojewody Pomorskiego Ireneusza Szwedy oraz przedstawicieli władz samorządowych powiatu kwidzyńskiego, instytucji i służb mundurowych. W uroczystościach uczestniczył wnuk działacza plebiscytowego Augustyna Czyżewskiego - Leszek Czyżewski. Mszę św. za Ojczyznę (w pięknie odremontowanym z tej okazji kościele pw. Św. Jana Chrzciciela) koncelebrował ks. biskup diecezjalny Jacek Jezierski. Po mszy św. odbyły się zaślubiny z Wisłą, które dokonał minister Jarosław Sellin oraz uroczyste wciągnięcie na maszt flagi narodowej.  Następnie wszyscy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, a delegacje złożyły kwiaty i znicze przy pomniku zamordowanych Janowiaków, działaczy plebiscytowych oraz na koniec przed figurą Matki Bożej.

Po uroczystościach uczestnicy udali się na poczęstunek do pobliskiej szkoły podstawowej w Janowie. Organizatorem uroczystości była gmina Kwidzyn - na czele z wójtem Dariuszem Wierzbą, przewodniczącym Rady Gminy Piotrem Spaczyńskim i dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie Norbertem Cesarzem.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.