Wyróżnieni przez starostę kwidzyńskiego

  • 28.05.2017, 14:02 (aktualizacja 13.07.2017, 20:33)
  • (jk)
Wyróżnieni przez starostę kwidzyńskiego Jacek Kluczkowski
Wolontariuszka Jolanta Czajkowska i Tomasz Chojnacki, trener Olimpiad Specjalnych, zostali wyróżnieni przez starostę kwidzyńskiego. Nagrody przyznano podczas uroczystości, która odbyła się w Kwidzyńskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w Górkach, w gminie Kwidzyn. Jolanta Czajkowska otrzymała Honorową Nagrodę Starosty Kwidzyńskiego za bezinteresowną pomoc jaką niesie niepełnosprawnym uczestnikom Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie. Tomasz Chojnacki od 1995 roku przygotowuje niepełnosprawnych zawodników do udziału w zawodach odbywających się w ramach Olimpiad Specjalnych.

Uzasadniając wręczenie nagrody podkreślono między innymi, że Jolanta Czajkowska od 2006 roku jest nieocenioną wolontariuszką Warsztatu Terapii Zajęciowej, prowadzonego przez Fundację "Misericordia" w Kwidzynie. Pomaga w organizowaniu spotkań kulturalno-rekreacyjnych dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Wspólnie z podopiecznymi WTZ wykonuje prace plastyczne, przeznaczone na okolicznościowe kiermasze świąteczne. Towarzyszy osobom niepełnosprawnym w czasie wycieczek, rekolekcji oraz zawodów sportowych, pomagając w opiece oraz organizując zajęcia kulturalno-rozrywkowe. Jako wolontariuszka angażuje się także w organizację zawodów sportowych, odbywających się w ramach Olimpiad Specjalnych. Na swoją działalność wolontariacką poświęca cały wolny czas, w tym także urlopy. Jolanta Czajkowska twierdzi, że wolontariat jest całym jej życiem.

Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska

-Wolontariat daje mi ogromną siłę. Pozwala mi naładować baterie. Jeżeli mam w pracy nadgodziny lub muszę coś ważnego załatwić i przez kilka dni nie mogą pomagać, to zaczynam się denerwować. Po prostu brakuje mi tego. Już w szkole byłam bardzo aktywna. Angażowałam się w działalność społeczną. Wolontariat mam po prostu we krwi. To trzeba czuć sercem. Nie wyobrażam sobie spędzania wolnego czasu w kapciach przed telewizorem. To nie znaczy, że nie oglądam telewizji, ale wolny czas wolę poświęcać na pomaganie innym. Dzisiaj wszystko przelicza się na pieniądze. Uważam jednak, że tak się nie da żyć. Jeżeli kto ma mnóstwo pieniędzy na koncie, a nie stara się pomagać innym, to tak naprawdę jest biedny. Współczuję takim osobom. Jest mi ich żal, bo bardzo dużo tracą. Dzięki temu, że mogę być potrzebna innym jestem od takich osób o wiele bogatsza. Bardzo wspiera mnie moja rodzina, szczególnie moja mama. Moi bliscy także zaczęli się angażować w pomoc innym z czego bardzo się cieszę - mówi Jolanta Czajkowska.

Podczas uroczystości w KPPT przyznane zostały także nagrody dla zawodników, którzy osiągnęli wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym oraz trenerów. Starosta Jerzy Godzik wręczył nagrodę Tomaszowi Chojnackiemu, który od 1995 roku przygotowuje niepełnosprawnych zawodników do udziału w zawodach odbywających się w ramach Olimpiad Specjalnych. Niepełnosprawni sportowcy zrzeszeni są w Klubie Olimpiad Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej w Ryjewie. Początkowo klub zrzeszał mieszkańców DPS, obecnie trenują w nim również uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Ryjewie oraz niepełnosprawni mieszkańcy z gminy Ryjewo. Klub zrzesza ok. 30 zawodników Olimpiad Specjalnych. Podczas uroczystości podkreślono, że dzięki pracy trenerskiej Tomasza Chojnackiego, wielu zawodników mogło wziąć udział w rywalizacji sportowej, nie tylko w imprezach regionalnych, ale  także w ogólnopolskich. Uczestniczyli też w igrzyskach światowych. W 2016 roku podopieczni Tomasza Chojnackiego uczestniczyli w pięciu imprezach o charakterze wojewódzkim oraz trzech ogólnopolskich, w tym w kolarstwie, piłce nożnej oraz tenisie stołowym.

-Chciałem bardzo serdecznie podziękować za tą nagrodę i dedykować ją swoim podopiecznym, którzy zapracowali na to wyróżnienie. Ja zbieram laury, a oni się napracowali - podkreśla Tomasz Chojnacki.

W ubiegłym roku podopieczni Tomasza Chojnackiego zdobyli trzy złote medale w tenisie stołowym. Adam Pielecki i Roman Leszek z Klubu Olimpiad Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej "Słoneczne Wzgórze" w Ryjewie, zdobyli złoty medal w grze podwójnej podczas Ogólnopolskiego Turnieju Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych, który odbył się w Trzciance. Obaj zawodnicy zdobyli także złote medale w grze pojedynczej, wygrywając swoje grupy sprawnościowe.    

 

(jk)

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe