W Kowalach (gm. Prabuty) wichura zerwała dach

  • 12.08.2017, 17:05 (aktualizacja 12.08.2017, 17:20)
  • RB
W Kowalach (gm. Prabuty) wichura zerwała dach Ryszard Bartosiak/Kurier Kwidzyński
Noc z piątku na sobotę (11/12 sierpnia) była tragiczną nocą. Nawałnice, które przeszły przez teren województwa pomorskiego pozbawiły życia 5 osób. Najtragiczniejsze skutki żywioł zebrał w Suszku koło Chojnic. Tam zginęły dwie nastoletnie harcerki. Żywioł tylko częściowo oszczędził teren powiatu kwidzyńskiego.

Powalone setki drzew, konary leżące na drogach i ciężka praca strażaków na długo zostaną zapamiętane. Mimo tego, że nawałnice nie wyrządził tak ogromnych strat jak po przeciwległej stronie Wisły, również i u nas mieszkańcy odczuli siłę i potęgę porywistego wiatru. W Kwidzynie przy ulicy Malborskiej runęła boczna ściana budowanego pawilonu handlowego. W gminie Gardeja wiatr uszkodził część dachu wiekowego domu, który sąsiaduje bezpośrednio z budynkiem urzędu gminy. W wyniku podmuchu wiatru, część ściany runęła na chodnik przy urzędzie. Gdyby taka nawałnica przyszła za dnia, mogłoby to się skończyć tragicznie. Tam, gdzie spadło kilkadziesiąt cięgieł i resztek betonu są bowiem ustawione specjalne miejsca parkingowe dla użytkowników rowerów. Jednak do najtragiczniejszych w skutkach negatywnych efektów burzy doszło na terenie gminy Prabuty. W miejscowości Kowale wiatr zerwał dach z domu jednorodzinnego. Budynek prawdopodobnie będzie nadawał się do rozbiórki.

Jak informuje burmistrz Marek Szulc, około godziny 3 nad ranem otrzymał wiadomość o tym, że w Kowalach wiatr zerwał dach.

-Strażacy do mnie zadzwonili i poinformowali o tym zdarzeniu. W domu mieszkały dwie osoba, starsza pani i jej syn. Kobieta była w szoku, po tym co ją spotkało. Karetka nie mogła do niej dojechać przez Kołodzieje bo drogę tarasowały powalone drzewa. Na szczęście ratownicy przejechali przez Gilwę. Rano pojechaliśmy wspólnie z moim zastępcą Wojciechem Dołęgowskim, pracownikami MGOPS oraz strażakami aby ocenić ogrom zniszczeń. Strażacy powyciągali ze zniszczonego domu sprzęt, dokumenty i nawet lekarstwa dwojga tych osób. Doraźnie zapewniliśmy im zakwaterowanie w hotelu opieki społecznej. Poczekamy na przyjazd pracowników z nadzoru budowlanego, którzy zadecydują co dalej z tym budynkiem. Prawdopodobnie dom nie będzie już nadawał do zamieszkania – powiedział burmistrz Marek Szulc.

Więcej o skutkach nawałnicy, która przeszła przez teren województwa pomorskiego w tym również przez powiat kwidzyński napiszemy w najnowszym wydaniu Kuriera Kwidzyńskiego (16 sierpnia).

 

RB

Zdjęcia (19)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe