Mieszkańcy zaskoczeni planami budowy potężnej chlewni

  • 14.12.2017, 09:06 (aktualizacja 14.12.2017, 09:11)
  • RB
Mieszkańcy zaskoczeni planami budowy potężnej chlewni Jeśli we Wracławku (gm. Gardeja) powstałaby chlewnia to byłoby tam chodowane nawet 30 tys. sztuk świń.
Właściciel gospodarstwa we Wracławku (gm. Gardeja) wystąpił z wnioskiem do gminy o umieszczenie karty informacyjnej, która dotyczy budowy potężnego zespołu chlewni z biogazownią. Informacja ta zelektryzowała nie tylko mieszkańców Jaromierza i Wracławka, objawiających się nieprzyjemnych zapachów, które w przyszłości będą się rozchodziły po okolicy jeśli taka inwestycja zostanie zrealizowana. Zaniepokojeni tym faktem są również właściciele domków letniskowych, w tym również mieszkańcy Kwidzyna. Chociaż do budowy chlewni droga jeszcze jest daleka ale oni już dziś wolą „dmuchać na zimne!”

Czy we Wracławku powstanie chlewnia, w której będzie jednorazowo hodowane 30 tys. świń? - to pytanie zadają sobie mieszkańcy nie tylko tej miejscowości. Ale od początku. W styczniu tego roku do urzędu gminy trafił wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie centrum badawczo-rozwojowego hodowli trzody chlewnej w miejscowości Wracławek. Przekładając tę ciekawą naukową nazwę na język potoczny chodzi po prostu o zwykłe chlewnie, w których będą hodowane świnie. Według naszych informacji, jeśli taka inwestycja zostanie zrealizowana to jednorazowo będzie tam hodowane do 30 tys. sztuk tych zwierząt.

Pierwszy krok do budowy chlewni to karta informacyjna

Na stronie internetowej gardejskiego urzędu, w styczniu tego roku pojawiła się tzw. karta informacja, w której możemy przeczytać, iż wnioskodawca tej inwestycji chciałby we Wracławku wybudować budynki inwentarskie wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, biogazownią oraz ujęciem wód podziemnych. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że karta informacyjna jest dokumentem, który przedsiębiorca planujący inwestycję mogącą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, zobowiązany jest złożyć we właściwym urzędzie gminy przed uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. Czyli jest to pierwszy krok ale jak się może szybko okazać najważniejszy, aby taka chlewnia we Wracławku powstała.

Nie ukrywa obaw sołtys Jaromierza (gm. Gardeja), miejscowości, która sąsiaduje z Wracławkiem. Nie tylko dla niego taka inwestycja to budząca grozę wiadomość. Jak podkreśla w rozmowie z Kurierem Kwidzyńskim Mieczysław Kapusta, o inwestycję we Wracławku pytali go już właściciele okolicznych domków letniskowych.

-Kilka dni temu zapytali mnie wprost, czy coś na temat tej inwestycji wiem. Chcieli wiedzieć, czy to jest jakaś propozycja czy już decyzja zapadła. Uważam, że nasz rejon jest miejscem do letniego wypoczynku a nie miejscem, gdzie będzie się rocznie hodowało kilkadziesiąt tysięcy sztuk świń. Jak powstanie w przyszłości tak potężna chlewnia to kto będzie chciał tu wypoczywać mając za sąsiedztwo rozchodzący się po okolicy odór gnojowicy. Oczywiście, zadzwoniłem w tej sprawie do właściciela gospodarstwa we Wracławku ale niewiele się od niego dowiedziałem. Odpowiedział mi tylko, że w tej sprawie mam się kontaktować z urzędem gminy w Gardei. Ponadto dodał, że on może sprzeda w przyszłości te grunty, gdzie jest planowana budowa chlewni i ktoś inny tam tę inwestycję zrealizuje – opowiada Mieczysław Kapusta.

Zapach gnojowicy już jest wyczuwalny ale od strony Grodźca

Jak podkreślił nasz rozmówca, to czym jest bliskie sąsiedztwo wielkiej fermy z tucznikami, to czasami mieszkańcy Jaromierza mogą się osobiście już przekonać. W oddalonym o kilka kilometrów Grodźcu (gm. Prabuty) jest również chlewnia.

-Nie twierdzę, że zapach gnojowicy czuć każdego dnia bo byłaby to nieprawda. Jednak jeśli wiatr wieje od strony tej miejscowości, to okien w domu nie można otwierać, tak nieprzyjemny zapach rozchodzi się po okolicy informuje sołtys Mieczysław Kapusta.

Mieszkańcy będą się sprzeciwiać

Dla Anny Gajewskiej sołtys Wracławka, wiadomość o tym, że w ich najbliższym sąsiedztwie może w przyszłości powstać tak duża chlewnia wywołała bardzo duże zaniepokojenie. Podkreśliła, że nikt mieszkańców o takich planach właściciela gospodarstwa nie informował.

-Mieszkańcy na pewno będą protestować przeciwko takiej inwestycji. Wiemy, czym jest sąsiadowanie z miejscem gdzie hodowana jest trzoda chlewna. Z Grodźca co pewien czas czujemy nieprzyjemne zapachy. Na pewno będę rozmawiała z mieszkańcami i planach budowy potężnej chlewni. Oni muszą wiedzieć, że ktoś planuje w pobliżu ich domów właśnie taką inwestycję – powiedziała Anna Gajewska.

Nikt nie chce mieszkać przy uciążliwej dla codziennego życia inwestycji

Radna Dorota Gontarska jest również zaskoczona informacją o planach budowy zespołu chlewni we Wracławku.

-Każdy ma prawo dysponować swoją własnością i ja tego prawa właściciela gospodarstwa w sąsiedniej wsi nie neguję. Chciałabym jednak abyśmy my mieszkańcy byli powiadamiani o tego typu inwestycjach. Dla nikogo nie jest przecież przyjemnością mieszkanie w sąsiedztwie uciążliwego zakładu. Nikt mnie nie przekona do tego, że tak duża chlewnia, gdyby powstała nie miałaby wpływu na nasze codzienne życie. Mam tylko nadzieję, że do budowy chlewni nigdy nie dojdzie – zaznacza Dorota Gontarska.

RB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Henryk Reszka
Henryk Reszka 23.02.2019, 13:09
Mamy podobny problem w Waplewie Wielkim pow Sztum. Nam chcą zafundować podobny obiekt na 40 tys sztuk. Nastąpiła jakaś plaga budowy podobnych obiektów w całym kraju...! Czy Inwestorzy i deweloperzy chcą jeszcze wykorzystać fakt, że nie ma w Polsce Ustawy odorowej...?
Kwidzyniak
Kwidzyniak 17.12.2017, 20:11
Super pomysł ....w końcu okoliczna patologia przestanie żerować na GOPSie, Zagoni się ich do świń i chlewni. Naprawdę wspaniały pomysł. To jest idealne miejsce na taką inwestycję. No i nawet z Kwidzyna potole będą mogli tam pracować,
~~
~~ 19.03.2018, 10:01
Sam jesteś PATOL
sipaj
sipaj 17.12.2017, 08:25
Jan Łomnicki Nareszcie będzie coś konkretnego w tej gminie śmierdziało. Będzie o czym pisać, gadać, chwalić, ganić,gratulować,skomleć. Będzie też to atutem wyborczym nowych władz.

Jan Łomnicki
Jan Łomnicki PIERWSZY GŁOS.Proponuję nowemu Inwestorowi na terenie gminy swe pieniążki zamienić na ośrodek wypoczynkowy z hotelem, przystanią dla sportów wodnych, plażą.bazą turystyczną dla turystyki wodnej, pieszej, rowerowej w tym pole namiotowe i bungalowy. było by to piękne zaplecze wypoczynkowe dla ambitnego Kwidzyna. Będzie to śmierdziało pieniędzmi a nie gów*em
jak
jak 17.12.2017, 09:37
tylko,że taki ośrodek wypoczynkowy działa przez okres letni i to jeszcze nie pewne bo jak lato będzie takie jak w tym roku to klapa.A schabowego każdy lubi i to przez cały rok.
trzeba
trzeba 16.12.2017, 23:31
No to skora już śmierdzi to czemu nie stawiać następnej chlewni? No bo druga chlewnia smrodu nie zmieni tylko będzie taki sam jak teraz. A rozwój gminy będzie większy. Jak komuś to przeszkadza to trzeba było protestować jak tą pierwszą budowali.Ja jestem ZA ekonomia to rozwój.
Mieszkaniec wraclawka
Mieszkaniec wraclawka 17.12.2017, 18:47
TRZEBA to takich ludzi jak ty od wladzy odsunąć ,którzy nie myślą o innych mieszkancach gminy tylko o pieniadzach i zyskach!!!Pieniędzmi z podatków i inwestycji to i tak ,,elita" nie potrafila by zarzadzac!!!!Wójt dostal by podwyżkę zapewne!!! I ty kretynie piszesz o ekonomii w naszej gminie!!! Bym zapomniał sasiednia chlewnia to gmina Prabuty i porównując ja do planow nowo powstałej to jest chleweczek!!!Panie Rutkowski w gardeji jest dużo działek na sprzedaż proponuje tam lokalizację -najlepiej pod samym urzędem wszyscy beda jedli z jednego koryta!!!!!!!!
Analityk
Analityk 15.12.2017, 20:33
Ciekawe co na ten temat sadzi ,,PREZES" z wraclawka
mieszkaniec
mieszkaniec 15.12.2017, 16:46
Mam nadzieje ze do takiej inwestycji nie dojdzie w naszej wsi... ci co beda zwolennikami tego pomyslu chyba nie zdaja sobie sprawy ze smrodu i ilosci much jaka bedzie na wsi... zastanawiam sie co jeszcze p. rutkowski sobie wymysli w najblizszych latach... suszarnia, wiatraki, teraz chlewnia i biogazownia? a co potem? jezeli mieszkancy nie beda reagowac to musza byc bardzo glupi... pozdrawiam tych ktorzy tak łatwo nie pozwola by nasza wies dalej niszczała przez pana rutkowskiego!
tucznik
tucznik 14.12.2017, 17:12
Czytając wypowiedz sołtysa można się uśmiać po pacy.Żadnego zapachu gnojowicy nie będzie ponieważ powstanie razem z chlewnią biogazowa
realista
realista 14.12.2017, 17:08
Trzeba się cieszyć............ludziska będą mieli pracę !
mieszkaniec wracławka
mieszkaniec wracławka 15.12.2017, 16:40
Wierz jaki jest smród z takiego miejsca? Z samego grodzca jak zawieje to nie idzie wytrzymac a tam chlewnia jest duzo mniejsza. Wyobraz sobie zapach jaki bedzie u nas przy duzo wiekszej inwestycji... kazdy madry kto nie ma pojecia o takich rzeczach... a po drugie u nas ludzie sa tak leniwi ze nawet nie tkna sie tej pracy bo polowa bezrobotnych we wracławku utrzymywana jest z naszej wspaniałej OPIEKI... mam nadzieje ze do tego wszystkiego nie dojdzie bo znajac naszego wójta to wystarczy ze dostanie w "łapę" i od razu sie zgodzi.... a to co beda miec na codzien mieszkancy nikogo tak naprawde nie obchodzi bo oni tu nie beda mieszkac....
tymon
tymon 19.06.2019, 21:23
Jak by to powiedział Bronisław KOmoruski .... weś kredyt i się wyprowadź...
Mieszkaniec wraclawka
Mieszkaniec wraclawka 14.12.2017, 15:28
Pani Gontarska jak zwykle zaskoczona i o niczym nie wie???

Pozostałe