DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

Rolki jezdne, czyli co zamiast kółek

  • 25.09.2018, 14:29 (aktualizacja 25.09.2018 14:33)
  • artykuł sponsorowany
Rolki jezdne, czyli co zamiast kółek
Przywykliśmy być może do myślenia, że za mobilność wielu różnych przedmiotów czy sprzętów odpowiadają kółka. Nic w tym dziwnego, bo w końcu właśnie to techniczne rozwiązanie jest najczęściej spotykane i najlepiej widoczne w codziennej przestrzeni.

Koła, czyli cylindryczne przedmioty o dość wąskiej powierzchni tocznej, są elementami wielu konstrukcji, które poruszają się w różnych kierunkach, gdy tylko jakaś siła pomoże wprawić je w ruch. Mniejsze kółka uzupełniają mobilne sprzęty i meble, większe pomagają stworzyć praktyczne akcesoria, a całkiem duże i masywne wchodzą w skład pojazdów, które przewożą nawet:

  • bardzo duże ilości ludzi
  • bardzo ciężkie ładunki towarowe.

Ale bywają sytuacje, w których kółka muszą zastąpić inne, podobne elementy.

Rolki jezdne – czym są i czemu mogą służyć?

Pod nazwą rolki kryje się przedmiot bardzo do koła zbliżony - tak wyglądem, jak funkcjonalnością, a nawet zastosowaniem. Kształt koła jest częścią rolki jako geometrycznego kształtu. Rolka to bowiem wydłużona, cylindryczna figura, która za podstawę ma kółko – bardzo szeroka jest z kolei jej powierzchnia boczna. Ta cecha szczególna już tłumaczy, co wyjątkowego jest w każdej rolce, w jakich przypadkach może się ona okazać przydatna. Otóż, szeroka rolka, zapewnia mobilność obiektowi, który służy do przewożenia bardzo ciężkich ładunków.

Choć sama nie jest zbyt zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem i nie musi być wcale masywna, może z powodzeniem przewieźć bardzo ciężkie przedmioty. Jednocześnie trzeba pamiętać, ze rolki poruszają się głównie po jednym torze – nieco trudniej jest zmienić im kierunek poruszania się. Ale z tego wynika ich niebywała zaleta, jaką jest bardzo duża stabilność. Można spokojnie powierzyć im przedmioty nie tylko ciężkie, ale i delikatne.

Rolki jezdne to rozwiązanie, które znajduje zastosowanie między innymi w halach produkcyjnych i przemysłowych. Wytrzymałe na obciążenia, stabilne rolki, to idealny komponent wózków, które przewożą różnego rodzaju towary albo materiały. Wszystkim wymienionym zaletom rolek, wynikającym z ich kształtu, można dodać jeszcze dodatkowych walorów. Rolki jezdne, uzupełniające konstrukcję wielu przydatnych wózków, są często wzbogacane o specjalną powłokę.

To najczęściej warstwa syntetycznego kauczuku, która czyni rolkę jeszcze bardziej stabilną, a nawet odporną na wstrząsy, jakie tworzą się podczas każdego wprawienia wózka w ruch. Rolka porusza się wówczas jeszcze pewniej, a także ciszej. Z biegiem czasu taka powłoka może się ścierać, dlatego trzeba pamiętać o regularnej regeneracji.

artykuł sponsorowany
Podziel się:

Pozostałe