Niezwykły dar dla chorych

  • 04.01.2019, 08:58
  • (jk)
Niezwykły dar dla chorych Fot. Marzena Szarłan Pianino Leszka Możdżera, wybitnego pianisty i kompozytora, trafiło do Hospicjum Świętego Wojciecha w Kwidzynie.
KWIDZYN. Pianino Leszka Możdżera, wybitnego pianisty i kompozytora, trafiło do Hospicjum Świętego Wojciecha w Kwidzynie. Hospicjum, prowadzone przez Kwidzyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych, służy wszystkim mieszkańcom powiatu kwidzyńskiego. Niezwykły dar to natomiast wynik starań wolontariuszy dla których, jak się okazuje, nie ma misji niemożliwych.

Wiceprezes Kwidzyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych twierdzi, że nikomu nawet się nie marzyło, że do hospicjum trafi instrument od takiego muzyka.

-Czasami wystarczy być – mówi Marzena Szarłan, wiceprezes KTPCh. - Czasami wystarczy porozmawiać. Innym razem poczytać książkę, obejrzeć spektakl. Uśmiechnąć się. Dotknąć dłonią lub dźwiękiem. Różne są drogi zacierające kontury cierpienia. Jedną z nich jest muzyka, która czasami u nas rozbrzmiewa, choć ciągle jej mało. Może więc kupimy pianino - padł pomysł. Słowo poleciało w świat dobrych ludzi i do jeszcze jednego dobrego człowieka, który powiedział: pomogę wam. I pomógł. Za sprawą naszych wolontariuszy: Anny Orzechowskiej-Winnickiej, pracownika Zakładu Karnego w Kwidzynie i nowego wolontariusza naszego hospicjum oraz Mirosława Mastalerza z Pianorent, zostaliśmy obdarowani wymarzonym pianinem. Ale nawet nam się nie marzyło, że dostaniemy je od maestro Leszka Możdżera. Takie prezenty nie zdarzają się często.

Marzena Szarłan zachęca wszystkich, którzy chcą i mogą podzielić się swoją muzyką do odwiedzin w hospicjum.

-Muzyką, która będzie lekarstwem dla naszych podopiecznych - podkreśla wiceprezes Kwidzyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych.

Hospicjum w Kwidzynie

Wprawdzie początki funkcjonowania hospicjum sięgają 1996 roku, gdyż wówczas rozpoczęły się pierwsze wizyty domowe pielęgniarek i lekarzy u osób z chorobą nowotworową, to oficjalne otwarcie placówki nastąpiło 3 stycznia 1999 roku. Wówczas mieściło się ono w pokoszarowym budynku przy ul. 11 Listopada. 1 marca 1999 roku hospicjum stacjonarne zaczęło przyjmować pierwszych pacjentów. W 2005 roku powstało Kwidzyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych, które przejęło hospicjum. Przy wsparciu samorządów Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego wybudowano nową siedzibę hospicjum. Budynek został oddany do użytku w grudniu 2006 roku, przy ul. Malborskiej w Kwidzynie. W 2017 roku, dzięki środkom z budżetu powiatu, rozpoczęto rozbudowę, którą zakończono w lipcu 2018 roku.

(jk)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe