Odrzucono uchwałę w sprawie wynagrodzenia starosty

  • 07.01.2019, 08:08 (aktualizacja 07.01.2019, 08:27)
  • (jk)
Odrzucono uchwałę w sprawie wynagrodzenia starosty Fot. Mirosław Wiśniewski/ archiwum
KWIDZYN. Rada powiatu odrzuciła projekt uchwały dotyczący zmiany wynagrodzenia starosty kwidzyńskiego. Za poparciem uchwały głosowali jedynie radni Prawa i Sprawiedliwości. Podkreślali, że nie można dowolnie interpretować prawa, które nadal obowiązuje.

Przypomnijmy, że od 1 lipca wynagrodzenia samorządowców powinny być wypłacane zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Dokument zakłada obniżenie dolnych i górnych limitów wynagrodzenia zasadniczego średnio o 20 procent.

Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska

Wynagrodzenie zależy od decyzji rady

Sekretarz powiatu kwidzyńskiego podkreśliła, że z przepisów o samorządzie powiatowym wynika, że ustalenie wynagrodzenia starosty należy do wyłącznej właściwości rady.

-Rada powiatu powinna przyjąć uchwałę w przedmiocie zmian wynagrodzenia starosty, jeżeli jego dotychczasowe wynagrodzenie nie spełnia wymogów określonych w rozporządzeniu – wyjaśniała Grażyna Krzysztofiak, sekretarz powiatu kwidzyńskiego. - Brak jest bowiem podstaw żeby twierdzić, że samo wynagrodzenie pracowników samorządowych kształtowane jest bezpośrednio przez rozporządzenie, a samo rozporządzenie nie przesądza o obowiązku podjęcia stosownych uchwał przez kompetentne do tego organy. Nie zawiera także terminów w jakich takie uchwały powinny zostać podjęte. Żaden przepis nie przesądza za uchyleniem dotychczasowych uchwał określających obecne uposażenie pracowników samorządowych, a utrata ich mocy prawnej nie może być wprowadzona z samego faktu zmiany rozporządzenia. Brak podjęcia przez radę uchwały w przedmiocie zmiany wynagrodzenia starosty, zatrudnionego na podstawie wyboru, może za to skutkować zastosowaniem procedury stwierdzenia nieważności uchwały kształtującej wynagrodzenie starosty z 2011 roku jako niezgodnej z obowiązującym rozporządzeniem.

Sekretarz powiatu kwidzyńskiego podkreśliła, że wynagrodzenie starosty i pracowników z wyboru nie uległo zmianie od roku 2009. Grażyna Krzysztofiak dodała również, że pomimo oceny prawnej, która zdecydowała o negatywnej opinii zarządu wobec projektu uchwały, dokument został przygotowany i skierowany pod obrady rady, gdyż taki obowiązek ciąży na zarządzie powiatu.

Starosta przed wyborami wiedział jakie są przepisy

Według radnego Zbigniewa Kobana (PiS) rada powinna przyjąć uchwałę w sprawie wynagrodzenia starosty opierając się na rozporządzeniu, które funkcjonuje w polskim systemie prawnym.

-Nie zostało to prawomocnie, ani w sposób właściwy i do właściwych organów zaskarżone. Nie zostały zakwestionowane ani tryb pracy nad nim, ani konkretne rozstrzygnięcia o niezgodności z aktami wyższego rzędu. Żaden organ tego nie dokonał. Wszystkie uwagi, które usłyszeliśmy dotyczą tylko i wyłącznie opinii prawnej, wyrażanej przez różne szacowne grono lub szacownych ekspertów - argumentował Zbigniew Koban.

Radny PiS dodał, że z szacunku dla prawa uchwała powinna zostać przyjęta.

-Wiele jest norm prawnych, które każdy z nas w jakiś tam sposób uważa za niesprawiedliwe lub dla niego niewłaściwe, ale je stosujemy i ich nie kwestionujemy – mówił Z. Koban. - Z tego punktu widzenia uważam, że należy przestrzegać prawa i przyjąć uchwałę zgodnie z rozporządzeniem. Pan starosta zgadzając się na kandydowanie w kadencji 2018-2023 wiedział jakie są przepisy, znał regulacje rozporządzenia w tym zakresie.

Radny Koban podkreślił też, że sejmik województwa pomorskiego, w którym większość mają środowiska związane z Platformą Obywatelską, przyjął uchwałę dotyczącą wynagrodzenia marszałka opartą właśnie na dyskusyjnym rozporządzeniu.

Przykład traktowania i respektowania prawa

Mirosław Górski, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, podkreślił natomiast, że najbardziej martwi go uzasadnienie prawne projektu uchwały.

-Dlaczego mnie to tak martwi, ano dlatego, że my na tej sali, reprezentując powagę państwa, będąc wybranymi do samorządu, będziemy w ten sposób traktowali prawo. Jak traktować to prawo mają inni obywatele? Czy oni będą z nas brali przykład? Czy państwu naprawdę na tym zależy, żeby obywatele brali z tego uzasadnienia prawnego przykład traktowania i respektowania przepisów prawa? Nie wiem czy chodzi o polityczną wojenkę czy chodzi po prostu o merkantylną stronę i chęć utrzymania dotychczasowego wynagrodzenia? Niezależnie od tego co państwo planujecie, to działania głęboko nieetyczne - stwierdził Mirosław Górski.

Ostatecznie po dyskusji uchwała została odrzucona. Za takim obrotem sprawy głosowało 12 radnych koalicji rządzącej, natomiast za przyjęciem uchwały było pięciu radnych PiS.

(jk)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe