Budżet kompromisu, łatany do aktualnych możliwości gminy

  • 10.01.2019, 08:13
  • (RB)
Budżet kompromisu, łatany do aktualnych możliwości gminy Fot. UG Kwidzyn Budżet na 2019 rok to budżet kompromisu, łatany do aktualnych możliwości gminy.
GMINA KWIDZYN. Radni gminy Kwidzyn przyjęli budżet na rok 2019. Dochody gminy sięgną w nim 50,5 mln. zł, a wydatki 54 mln. zł. Deficyt budżetowy w wysokości 3,5 mln. zł zostanie natomiast pokryty z emisji obligacji oraz zaciągniętych kredytów. Zadłużenie na koniec 2019 roku ma wynieść 26 mln. zł, co będzie stanowiło 48 procent planowanych dochodów. Za takim budżetem zagłosowało 13 radnych obecnych na sesji budżetowej.

Zanim radni podjęli ostateczną decyzję o przyjęciu uchwały budżetowej głos zabrał wójt Dariusz Wierzba. Pokrótce przypomniał dyskusję toczącą się nad budżetem podczas posiedzeń komisji stałych rady gminy. Uzasadnił także zmiany w postaci trzech autopoprawek, które jak podkreślił, mają charakter strategiczny. Są nimi: Pomorskie Trasy Rowerowe, Pomorskie Szlaki Kajakowe oraz Pętla Żuławska czyli budowa przystani żeglarskiej w Korzeniewie.

Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska

Radni sugerują szukanie oszczędności w kulturze i oświacie

-W związku ze zmniejszeniem się dochodów własnych gminy z tytułu kar za korzystanie ze środowiska (w kwocie 2,3 mln. zł) konieczne było szukanie możliwych oszczędności i zastanawianie się, z czego można zrezygnować. Podjąłem więc decyzję o rezygnacji z budowy przystani żeglarskiej w Korzeniewie z uwagi na fakt, że projekt ten byłby realizowany bez partnerstwa ze strony innych gmin. Z powodu trudnej sytuacji finansowej gminy należało również przesunąć realizację projektu dotyczącego szlaków kajakowych. Należy też podkreślić, że podczas dyskusji nad budżetem radni zwrócili nam uwagę na poszukiwanie w najbliższych latach długofalowych rozwiązań i znalezienia oszczędności w działach dotyczących oświaty i kultury. Zastosowaliśmy maksymalne oszczędności ze względu na ograniczone możliwości przygotowywanego budżetu – mówił wójt Dariusz Wierzba. (...)

więcej w bieżącym wydaniu Kuriera kwidzyńskiego z 9 stycznia 2019

(RB)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe