Elitarny pułk szwoleżerów gwardii cesarskiej narodził się w naszym regionie

  • 10.01.2019, 08:16 (aktualizacja 10.01.2019, 08:21)
  • (RB)
Elitarny pułk szwoleżerów gwardii cesarskiej narodził się w naszym regionie Fot. Jakub Chrząszcz Od ponad dziesięciu lat Ośrodek Jeździecki Julianowo oddaje hołd bohaterom spod Samosierry.
30 listopada 1808 roku, oddział składający się 248 szwoleżerów dowodzonych przez pułkownika Jana Kozietulskiego w brawurowym ataku sforsował przełęcz Samosierry, bronioną przez 13 tysięcy Hiszpanów.

Szarża ta otworzyła Francuzom drogę do Madrytu w czasie hiszpańskiej kampanii Napoleona Bonaparte. Polacy zdobyli 16 dział oraz wzięli do niewoli 3 tysiące jeńców, tracąc przy tym 57 żołnierzy. Ta niebywała i niespotykana w dziejach wojskowości szarża przeszła do historii. Niewielu z nas jednak wie, że 1. Pułk Szwoleżerów Gwardii Cesarskiej, ten sam, który brał udział w walkach w Hiszpanii, a jego szwoleżerowie zdobyli w ciągu dziesięciu minut szczyt przełęczy, swoje powstanie zawdzięcza naszej okolicy.

Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska

Dekret tworzący oddział Napoleon podpisał 6 kwietnia 1807 w Finckenstein czyli Kamieńcu koło Susza (woj. warmińsko-mazurskie). Starania Polaków o utworzenie tego prestiżowego oddziału w Gwardii Cesarskiej rozpoczęły się natomiast już w 1804 roku. Napoleon skłonił się ku polskiej prośbie jednak dopiero podczas kampanii 1806/1807 w Polsce.

Bonaparte chciał sobie zaskarbić przychylność polskiego ziemiaństwa

Nie wiadomo, czy ostateczna decyzja o utworzeniu oddziału polskich szwoleżerów gwardii wiązała się z myślą o swoistym zabezpieczeniu wierności polskiego ziemiaństwa, wcale nie tak jednomyślnie popierającego Napoleona czy stanowiła dowód uznania cesarza dla wkładu Polaków w jego zwycięstwa. Stworzenie polskiego pułku w Gwardii Cesarskiej na początku nie miało znaczenia militarnego, jednak poprzez jego skład wywodzący się z elity narodu wiązało ją bezpośrednio ze “sprawą” Napoleona, a jednocześnie, co dla nowej dynastii miało również znacznie, skojarzyło tę ostatnią z ważnymi europejskimi rodami arystokratycznym. Pułk miał być jednostką elitarną i taką pozostał do końca swego istnienia. Składał się wyłącznie z ochotników przyjmowanych z zachowaniem cenzusu majątkowego i stanowego. Chłopów do pułku nie przyjmowano. W efekcie korpus oficerski pułku stanowili prawie w całości przedstawiciele rodów magnackich i bogatej szlachty, a żołnierzami była w większości szlachta. Pułk formował się w koszarach Mirowskich w Warszawie, a na swój pierwszy wojenny szlak wyruszył w czerwcu 1807 roku. Pierwszym dowódcą pułku był Wincenty Krasiński. Bardzo szybko się okazało, że pułk, który w zamysłach Bonapartego miał zdobyć przychylność polskiej szlachty, stał się autorem najsłynniejszej szarży kawaleryjskiej.

Zachęcają jak najwięcej osób do udziału w upamiętnianiu rocznicy

I to tę szarżę już od ponad 10 lat upamiętnia Klub Jeździecki Julianowo (gm. Prabuty). Każdego roku, w rocznicę słynnej szarży, spotykają się w Kamieńcu koło Susza, aby oddać hołd naszym bohaterskim przodkom. (...)

więcej w bieżącym wydaniu Kuriera Kwidzyńskiego z 9 stycznia 2019

 

(RB)

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe