×

Trzy próby wyłudzenia pieniędzy od starszych osób "na policjanta".

  • 15.03.2019, 14:18
  • KPP Kwidzyn
Trzy próby wyłudzenia pieniędzy od starszych osób "na policjanta".
W tym tygodniu uaktywnili się oszuści podający się za policjantów i próbowali wyłudzić od starszych osób pieniądze.

Na szczęście seniorzy byli czujni i w porę zorientowali się, że dzwoniąca do nich osoba nie jest tą, za którą się podaje.

DZIEŃ OTWARTY POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ
DZIEŃ OTWARTY POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ
DZIEŃ OTWARTY POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ

Pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych oraz o tym, że żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę.

We wtorek ok. godziny 11.30 do 70 – letniej mieszkanki Kwidzyna zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta i poinformował, że oszuści chcą dokonać kradzieży pieniędzy z jej konta. Złodziej podający się za policjanta zaproponował 70- latce by je wypłaciła z banku i przekazała „policji” w celu zabezpieczenia. Kolejne dwa zdarzenia o takim samym przebiegu miały miejsce w czwartek. Na szczęście seniorzy byli czujni i nie dali się oszukać. Informujemy i apelujemy do osób starszych: policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o wpłacenie pieniędzy. Nie zwracają się też do osób postronnych o pomoc w celu planowanego zatrzymana przestępcy - oszustwa.

Jeżeli tylko mamy do czynienia z taką prośbą, telefoniczną czy w kontakcie osobistym, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem. W takim przypadku natychmiast kontaktujmy się z policją. Po raz kolejny przypominamy: - zawsze kierujmy się zasadą " ograniczonego zaufania", - w przypadku prośby o nagłą pożyczkę poprośmy o osobisty kontakt z osobą podającą się z naszego krewnego, - skontaktujmy się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji , która miała być powodem pożyczki, - pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję, - ostrzegajmy seniorów i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach, - zaś przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy - natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji, - pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych ! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę ani w ramach prowadzonej sprawy. - zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia ( najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 2- 3 minuty) i dopiero wtedy można wybrać kolejny numer np. na policję.

KPP Kwidzyn
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
realista
realista 19.03.2019, 17:24
Czy starszy człowiek musi oznaczać naiwny, tępy , upośledzony ?

Pozostałe