czwartek, 25 kwietnia 2024 14:47
Reklama

Problemy z zakupem szczepionki przeciwko wirusowi HPV

POWIAT. Problemy z dostępem do stosowanej obecnie szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, który jest odpowiedzialny za powstawanie raka szyjki macicy, spowodowały konieczność zmiany w „Powiatowym programie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2017-2019”. W efekcie radni powiatu jednogłośnie poparli projekt dopuszczający zastosowanie innej szczepionki. Przypomnijmy, że głównym celem programu jest zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy poprzez przeprowadzenie edukacji zdrowotnej oraz wykonanie szczepień ochronnych, obejmujących 12 letnie dziewczynki w powiecie kwidzyńskim.
Problemy z zakupem szczepionki przeciwko wirusowi HPV
Od chwili jego wdrożenia w listopadzie 2017 ze szczepień skorzystało ogółem 220 dziewczynek z rocznika 2005 i 227 dziewczynek z rocznika 2006. Fot. pixabay.com

Danuta Woronowicz z zarządu powiatu, podkreśliła na ostatniej sesji rady, że dotychczasową szczepionką szczepione były dziewczęta z roczników 2005 i 2006.

-Ze względu na uwarunkowania rynkowe, wprowadzone przez producenta, skutkujące czasowym zmniejszeniem dostępności szczepionki 4-walentnej na polskim rynku należy dopuścić możliwość zmiany rodzaju szczepionki do zaszczepienia ostatniego rocznika – wyjaśniła radnym. - W przypadku braku dostępności szczepionki 4-walentnej bądź jej wycofania z rynku polskiego, bo zachodzi takie niebezpieczeństwo, producent proponuje szczepionkę 9-walentną, obejmującą najszersze spektrum działania przeciw zakażeniom wirusem HPV. Proponowana szczepionka 9-walentna podawana jest w schemacie dwudawkowym. Powiatowy program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego uzyskał pozytywną opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Pytaliśmy agencję czy istnieje konieczność uzyskiwania ponownej oceny, w wyniku zmiany szczepionki. Uzyskaliśmy informację, że nie ma takiej potrzeby. Wprowadzenie zmian w programie, w celu jego niezakłóconej realizacji w tym roku, popierają wszyscy wójtowe i burmistrzowie gmin powiatu, współfinansujących szczepienia dziewczynek ze swojego terenu.

Danuta Woronowicz podkreśliła, że powiat pełni rolę koordynatora programu.

-Środki na jego realizację pochodzą z budżetu powiatu i budżetów gmin, które partycypują w 50 proc. kosztów szczepień i edukacji dziewczynek ze swojego terenu. Pozostałą część kosztów programu pokrywa powiat. Realizator programu wyłaniany jest w drodze konkursu ofert. Od chwili jego wdrożenia w listopadzie 2017 roku szczepieniami zostały objęte dziewczęta z roczników 2005 i 2006. Ze szczepień skorzystało ogółem 220 dziewczynek z rocznika 2005 i 227 dziewczynek z rocznika 2006. Wszystkie dziewczynki, spełniające kryteria udziału w programie, których rodzice wyrazili zgodę, zostały zaszczepione szczepionką 4-walentną według schematu trzydawkowego – dodaje Danuta Woronowicz.

W tym roku szczepienia będą proponowane dla dziewczynek z rocznika 2007.


Podziel się
Oceń

Reklama
News will be here
Reklama
Reklama