Medical Tczew
Medical Tczew
Medical Tczew

Inwestycja powiatu kwidzyńskiego w ogólnopolskim finale

  • 10.04.2019, 13:15
  • (jk)
Inwestycja powiatu kwidzyńskiego w ogólnopolskim finale Fot. arch. Powiat kwidzyński otrzymał nominację do finału ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” za modernizację gmachu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Kwidzynie.
KWIDZYN. Powiat kwidzyński otrzymał nominację do finału ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” Przyznano ją za modernizację gmachu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Kwidzynie. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.

Ogólnopolski konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” organizowany jest od 21 lat. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie realizacji przedsięwzięć budowlanych wyróżniających się szczególnymi walorami. Gmach ZSP nr 1 w Kwidzynie znalazł się już na liście „Polska się Modernizuje 2018”, publikowanej przez organizatora konkursu.

Remont z zachowaniem wymogów konserwatorskich

-To dla nas bardzo duże wyróżnienie. Budynek został wyremontowany z zachowaniem wszelkich procedur i wymogów konserwatorskich. Każdy szczegół był konsultowany i nadzorowany przez konserwatora zabytków. Uważam, że sprawdziło się to, że mamy pod ręką własnego konserwatora, który na bieżąco konsultuje wszystkie sprawy dotyczące modernizacji obiektów zabytkowych. Remontowanie tego typu obiektów wymaga szczególnej troski o zachowanie jego historycznych walorów – twierdzi Jerzy Godzik, starosta kwidzyński.

Udało się przywrócić pierwotny kolor elewacji

Gmach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 wzniesiono w latach 1835 – 1837. Był siedzibą Gimnazjum Klasycznego dla chłopców. W 2014 roku Spółdzielnia Produkcyjno-Usługowa Rodło w Kwidzynie wykonała jego termomodernizację. Wykonawcy udało się przywrócić pierwotny kolor elewacji. Przywrócono też historyczną kostkę brukową przed budynkiem, która ukryta była pod asfaltem. W ubiegłym roku zakończono natomiast modernizację wnętrza budynku. Prace zostały wykonane w ramach projektu „Podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego w powiecie kwidzyńskim - modernizacja obiektów szkolnych wraz z wyposażeniem”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Budynek ZSP nr 2 nie posiada tylu historycznych szczegółów

W ramach tego samego programu dobiega obecnie końca modernizacja budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kwidzynie.

-To także obiekt zabytkowy, ale nie posiada ona aż tylu zachowanych, historycznych szczegółów, oprócz tych znajdujących się na zewnątrz gmachu. Pomieszczenia wewnątrz były przebudowywane i zostały pozbawione wielu zabytkowych elementów - mówi Jerzy Godzik.

Pod koniec 2016 roku samorząd powiatu uzyskał dofinansowanie z funduszy unijnych na modernizację budynków zespołów szkół ponadgimnazjalnych nr 1 i 2 oraz zakup wyposażenia.

(jk)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe