Konserwator wydał zezwolenie. Ruszą kolejne prace archeologiczne.

  • 27.05.2019, 10:43
  • (RB)
Konserwator wydał zezwolenie. Ruszą kolejne prace archeologiczne. Fot. Ryszard Bartosiak/Archiwum Podczas ubiegłorocznych prac archeologicznych skarbu nie odkryto, ale poznano jak wyglądały dawne prabuckie piwnice.
PRABUTY. Plac w rejonie ulic Prusa i Jagotty ponownie stanie się terenem prac archeologicznych. Stosowne zezwolenie na ich rozpoczęcie wydał Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Prace rozpoczną się pod koniec maja.

Od kilku lat mieszkańcy, nie tylko Prabut, w okresie letnim mają okazję być świadkami prac archeologicznych prowadzonych w pobliżu miejscowej konkatedry oraz urzędu miasta. W tym roku będzie podobnie bowiem Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, na wniosek prabuckiego samorządu, wydał już stosowne zezwolenie. Prace archeologiczne rozpoczną się pod koniec maja. Jak podkreśla prabucki magistrat mają one charakter przedinwestycyjny, wyprzedzający zagospodarowanie terenu i są kontynuacją prac prowadzonych w 2018 roku. Badania w całości finansowane są przez Miasto i Gminę Prabuty i prowadzone będą pod nadzorem dr Grażyny Nawrolskiej. Warto przypomnieć, że G.. Nawrolska od kilku lat współpracuje z Prabutami i nadzoruje prace archeologiczne. Prowadziła ona wcześniej badania na terenie dawnego zamku biskupiego. Podczas ubiegłorocznych prac archeologicznych realizowanych w obrębie ulic Prusa i Jagotty usunięto ziemię do zarysów fundamentów, które pokazały, jak wyglądały granice poszczególnych kamienic. Ponadto jedno z miejsc, gdzie istniała kamienica zostało odsłonięte do poziomu piwnic, w tym aż do dawnych posadzek. Podczas prac żadnych skarbów nie odkryto, ale za to mieszkańcy mogli się przekonać jak przed kilkudziesięciu laty wyglądał układ urbanistyczny na terenie tej części miasta.

(RB)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe