sobota, 20 kwietnia 2024 00:27
Reklama

Uczniowie z I LO wyjechali do Włoch

KWIDZYN. Grupa uczniów i nauczycieli I LO w Kwidzynie wyjechała do włoskiego Civitavecchia, gdzie wspólnie z partnerskimi szkołami z Włoch, Francji, Malty, Gracji oraz Bułgarii spotkali się w ramach w ramach projektu Erasmus+. Koordynatorem projektu jest Gabriela Olea Martin, nauczycielka języka angielskiego i hiszpańskiego w I LO, a tematem przewodnim wymiany był „Sport i różnorodność”.
Uczniowie z I LO wyjechali do Włoch

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie, wyłonieni na podstawie konkursu z j. angielskiego oraz testu sprawnościowego, wraz ze swoimi opiekunami spotkali się w malowniczym miasteczku portowym Civitavecchia, 60 km na północny-zachód od Rzymu. Opiekunami podczas kwietniowego wyjazdu byli: Grażyna Urbanowicz, nauczycielka języka angielskiego i Bogdan Kalińczak, nauczyciel wychowania fizycznego.

Symbol włoskiego dolce vita

-Historia tego głównego portu Imperium Rzymskiego spotykała nas na każdym kroku. Najważniejsze zabytki warte zwiedzenia to Fort zaprojektowany przez Michała Anioła, mury obronne, czy Katedra p. w. Franciszka z Asyżu. Włoscy uczniowie oraz nauczyciele spisali się na medal i niczym profesjonalni przewodnicy dzielili się z nami obszerną wiedzą na temat swojego miasta, a także okolicznych zabytków. Zazwyczaj pełne turystów miasteczko, tym razem, w połowie kwietnia, okazało się wyjątkowo spokojne i zauroczyło nas swoim sielskim klimatem- symbolem włoskiego dolce vita: kafejkami oraz restauracjami zapełniającymi się dopiero po godzinie 19 i tętniącymi życiem do późnych godzin nocnych. Serwowane tam tradycyjne włoskie potrawy zachwycały nas każdego dnia: przepyszna pizza Margherita na cienkim cieście z mozarellą, kawałkami pomidorów, posypana rukolą, owoce morza oraz oczywiście wszelkiego rodzaju makarony: lasagne, spaghetti bolognese, spaghetti alla carbonara , ravioli czy cudowny deser tiramisu. Po tak obfitych posiłkach nie pozostawało nam nic innego, jak ochoczo brać udział w zajęciach sportowych: grach i zabawach na plaży, trekkingu, kręglach, żeglowaniu czy joggingu wzdłuż brzegu morza – opowiada Grażyna Urbanowicz, nauczycielka j. angielskiego w I LO w Kwidzynie.

Sport nie zna barier
Ideą projektu ,,Sporty i różnorodność” jest przełamywanie barier językowych oraz kulturowych. Sport, który nie zna barier i jest uniwersalnym doświadczeniem, stwarza do tego wspaniałą możliwość.

-Pomimo różnego pochodzenia, języka, koloru skóry i doświadczeń, podobnie odczuwaliśmy zmęczenie, radość i ekscytację wynikającą ze zwycięstwa, ideę fair play i współpracy z drużyną. Zaś o barierach językowych nie było mowy! Nasi uczniowie, już od pierwszych chwil na lotnisku, ochoczo ‘switched into English’, rozmawiając nawet między sobą w j. angielskim, nie mówiąc już o długich dyskusjach z pasażerami w samolocie, zaś nasze uzdolnione językowo licealistki chętnie uczyły się w podróży włoskich zwrotów i wyrażeń. Udział w programie Erasmus+ to niezapomniane przeżycia, nowe przyjaźnie oraz otwarcie na nowe kultury i zdobywanie doświadczeń. Wkrótce kolejny wyjazd, tym razem do Grecji – dodaje G. Urbanowicz.



Podziel się
Oceń

Reklama