Przez Wisłę przeszła fala kulminacyjna Nieznacznie powyżej stanu alarmowego

  • 07.06.2019, 08:03
  • (jk)
Przez Wisłę przeszła fala kulminacyjna Nieznacznie powyżej stanu alarmowego Fot. Mirosław Wiśniewski Wezbrana woda w Wiśle stanowiła nie lada atrakcję dla okolicznych mieszkańców.
POWIAT. Tylko nieznacznie został przekroczony stan ostrzegawczy poziomu wody w Wiśle, podczas przechodzenia fali kulminacyjnej. Stan ostrzegawczy na wodowskazie w Korzeniewie wynosi 610 cm. Najwyższy poziom jaki zanotowano to natomiast 642 cm, czyli o 32 cm powyżej stanu ostrzegawczego. Stan alarmowy wynosi 700 cm.

Już w ubiegły czwartek Łukasz Kowalczyk, inspektor ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Kwidzynie, zapowiadał, że poziom Wisły na wodowskazie w miejscowości Korzeniewo może nieznacznie przekroczyć poziom stanu ostrzegawczego.

Zalana została część terenów zalewowych

-Poziom zaczął rosnąć po zwiększeniu zrzutu wody we Włocławku z ok. 1500 m3 do 2700 m3 na sekundę. W związku z sytuacją hydrologiczną w zlewni rzeki Wisły oraz na podstawie prognoz IMGW w Gdańsku przewiduje się przejście fali kulminacyjnej przez teren powiatu kwidzyńskiego w dniach 30-31 maja - zapowiadał Łukasz Kowalczyk.

W piątek, 30 maja o godz. 7.00, wodowskaz w Korzeniewie wskazał 515 cm, czyli znacznie mniej od stanu ostrzegawczego. W sobotę, 31 maja o godz. 7.00, wodowskaz wskazywał już 586 cm. Najwyższy poziom wody w Wiśle zanotowano natomiast w niedzielę, 1 czerwca o godz. 18.00. Wodowskaz z Korzeniewie wskazał wówczas 642 cm.

-Na szczęście poziom wody nie był zbyt wysoki. Zalana została część terenów zalewowych, ale taką pełnią rolę. Nie mieliśmy informacji o żadnych stratach - stwierdził Jerzy Godzik, starosta kwidzyński.

Ostatnia fala kulminacyjna przeszła 5 lat temu

Ostatnia fala kulminacyjna, związana z wezbraniem wód w rzekach na południu Polski, przeszła przez powiat kwidzyński w 2014 roku. Wodowskaz w Korzeniewie wskazał wówczas 721 cm. To 21 cm powyżej stanu alarmowego. Woda nie spowodowała wówczas żadnych szkód. Trudna sytuacja, związana z przejściem fali kulminacyjnej wystąpiła natomiast w maju 2010 roku. Wodowskaz w Korzeniewie pokazał wówczas 872 cm, czyli 172 cm powyżej stanu alarmowego. Dochodziło wówczas do podsiąków. W gminach Sadlinki, Kwidzyn i Ryjewo wprowadzono stan alarmu przeciwpowodziowego oraz ograniczenia komunikacyjne na drogach położonych wzdłuż wałów przeciwpowodziowych. Zamknięto wtedy drogi na odcinkach Jarzębina-Biała Góra, Rusinowo- Nebrowo Wielkie, a także drogi Korzeniewo – Janowo, na odcinku Korzeniewo – Lipianki.

Rekordowy stan wody odnotowano w 1877 roku

Dotychczas największy poziom wody w Korzeniewie zanotowano 26 marca 1877 roku. Wodowskaz wskazywał wówczas 1103 cm. Warto również dodać, że w powiecie kwidzyńskim znajduje się ok. 50 km wałów przeciwpowodziowych, z tego 40,8 km to wały biegnące wzdłuż Wisły.

Fot. Mirosław Wiśniewski

(jk)

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe