Podpisy pod tezami samorządowymi Święto Wolności i Solidarności

  • 14.06.2019, 08:06
  • (jk)
Podpisy pod tezami samorządowymi Święto Wolności i Solidarności Fot. archiwum Tomasz Pisarek z zarządu powiatu składa swój podpis pod poparciem dla 21 tez samorządowych.
POWIAT. Tomasz Pisarek z zarządu powiatu kwidzyńskiego uczestniczył w „Święcie Wolności i Solidarności” w Gdańsku. Podczas uroczystości poświęconych 30 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku odbyło się wiele debat i spotkań, także z udziałem samorządowców z całego kraju. Podczas rocznicowych uroczystości samorządowcy uchwalili także 21 tez samorządowych. Przedstawiono je jako postulaty Samorządnej Rzeczypospolitej, podkreślając, że na podstawie przyjętych tez przygotowane zostaną projekty ustaw, które trafią do pod obrady nowego parlamentu.

Samorządowcy chcą między innymi wzmocnienia roli samorządów lokalnych, tak aby to lokalna społeczność mogła decydować o swoich sprawach. Przedstawiciele samorządów opowiedzieli się także za przekształceniem Senatu w Izbę Samorządową i wprowadzeniem obowiązku konsultowania z przedstawicielami samorządu i mieszkańców wszystkich projektów ustaw. Chcą także zwiększenia nakładów na edukację, przekazania mienia publicznego lokalnym społecznościom, w tym będącego w gestii agencji państwowych oraz przywrócenia służby cywilnej, co wiązałoby się z obowiązkowymi konkursami na wszystkie stanowiska urzędnicze w państwie. Tomasz Pisarek przywiózł do Starostwa Powiatowego jeden z egzemplarzy przyjętego dokumentu.

-Uczestniczyłem między innymi w debatach, które zostały przygotowane dla nas, samorządowców. Dla mnie, osoby z krótkim stażem w samorządzie, udział w uroczystościach był wielkim przeżyciem. Było bardzo dużo osób znanych z pierwszych stron gazet. Wszyscy byli bardzo życzliwi, pełni pasji i wewnętrznej radości. W spotkaniach uczestniczyli opozycjoniści z lat 80-tych, a także osoby z krajów, w których trwają represje wobec opozycji. Było także wystąpienie trzech byłych prezydentów. Atmosfera wszystkich tych spotkań, debat i wydarzeń, w tym także koncertu 30 Lat Wolności, była niesamowita. Były też osoby uczestniczące w obradach Okrągłego Stołu. Oczywiście padały też pytania: Co wtedy robiłeś? Ja w 1989 roku miałem 17 lat. Byłem wtedy uczniem trzeciej klasy dawnego Technikum Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Kwidzynie, czyli tzw. „Koni”. Nie brałem wtedy udziału w wyborach. Pamiętam jednak wypowiedź pani Joanny Szczepkowskiej, która w telewizji powiedziała, że w Polsce skończył się komunizm. Pamiętam też lekcję historii po ogłoszeniu wyników wyborów. Wszedł wówczas do klasy nauczyciel i powiedział, że od teraz będzie uczył trochę innej historii niż wcześniej. Te dwa zdarzenia utkwiły mi mocno w pamięci – wspomina Tomasz Pisarek.

Ogółem do Gdańska przyjechało ok. tysiąca samorządowców z całego kraju, którzy opowiedzieli się za silnym lokalnym samorządem, w którym mieszkańcy sami decydują o losach lokalnych wspólnot.

(jk)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe