Zarząd powiatu z votum zaufania

  • 05.07.2019, 11:53
  • (jk)
Zarząd powiatu z votum zaufania Fot. Jacek Kluczkowski -Moją wielką obawę budzi powrót do tak charakterystycznej dla sytemu komunistycznego zasady nomenklatury. Zarząd powiatu mianuje dyrektorami osoby, które nie wygrały konkursu, w sytuacji kiedy były jedynymi kandydatami – mówił radny Zbigniew Koban (drugi od lewej).
POWIAT. Zarząd powiatu uzyskał votum zaufania. To pierwsze tego typu głosowanie w samorządzie powiatowym. Za udzieleniem votum zaufania głosowało 12 radnych, przeciwnych było czterech, natomiast dwóch wstrzymało się od głosu.

Według nowych przepisów zarząd co roku, do 31 maja, musi przedstawić radzie raport o stanie powiatu. W raporcie ujęte są działania zarządu za rok poprzedni, obejmujące m.in. realizację różnych programów. Raport jest rozpatrywany przed udzieleniem lub nie absolutorium zarządowi. Nieudzielenie przez radę powiatu wotum zaufania zarządowi jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o jego odwołanie.

Raport przedstawił radnym Robert Holiński ze Starostwa Powiatowego, który skoncentrował się na strategii rozwoju społeczno-gospodarczego powiatu kwidzyńskiego. Przypomniał programy oraz zadania zrealizowane w ubiegłym roku. Zwrócił też uwagę, że dofinansowanie wszystkich projektów ze środków unijnych w ubiegłym roku to ok. 8,4 mln zł. Przypomniał również, że dofinansowanie wszystkich projektów w powiecie, w latach 2004-2018, to kwota 184,2 mln zł.

Działalność wokół KPPT trudno uznać za sukces

Głosowanie nad votum zaufania poprzedziła debata. Mirosław Górski, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w radzie powiatu, uznał m.in., że raport powinien być czymś więcej niż zestawieniem suchych faktów.

-Bardzo zręcznie zostały przedstawione różne przedsięwzięcia, inwestycje i wykonane zadania, ale w tym raporcie nie znajdziecie państwo odpowiedzi na pytanie: czy ilość pozyskanych środków na potrzeby naszego powiatu jest wysoka w skali wojewódzkiej czy niska? Nie ma żadnego zestawienia porównawczego, które pokazywałoby, że powiat kwidzyński znalazł się w pierwszej piątce, trójce. Bo sukces odnosi się na tle jakiegoś globalnego zdarzenia. Jeśli byśmy do tego tak podeszli, to taki raport spełniałby rolę konstruktywną - powiedział Mirosław Górski.

Według radnego PiS w raporcie są sukcesy, za które należą się gratulacje, ale zwrócił uwagę, że do niektórych przedsięwzięć należy podejść z większym samokrytycyzmem.

-Wszystko co dzieje się wokół Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, trudno uznać za sukces. Za wiele jest tam wątpliwości i chyba większe było oczekiwanie wobec tej instytucji, niż wynajem powierzchni biurowej - stwierdził Mirosław Górski.

(...)

Więcej w bieżącym wydaniu Kuriera Kwidzyńskiego

(jk)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe