XVII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

  • 08.07.2019, 07:52
  • Oprac. (n)
XVII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne Zdjęcia: Henryk Dobrzański -Gospodarstwo powstawało od podstaw na ojcowiźnie, która stanowiła zaledwie 70 arów powierzchni, takie były początki – podkreślają Państwo Oliwowie.
GMINA SADLINKI. Państwo Joanna i Henryk Oliwowie z Nebrowa Wielkiego zajęli trzecie miejsce w regionalnym etapie tegorocznej edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Konkurs uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a jego współorganizatorami są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zakończyła etap regionalny Konkursu, którego celem jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. W etapie regionalnym ocenie zostało poddanych 12 gospodarstw z terenu powiatów: kwidzyńskiego, sztumskiego, malborskiego, tczewskiego i starogardzkiego.

-Gospodarstwo powstawało od podstaw na tak zwanej ojcowiźnie. Początki były oczywiście trudne, ale z biegiem lat nabieraliśmy doświadczenia w prowadzeniu działalności rolniczej. Momentem przełomowym w rozwoju naszego gospodarstwa był zakup obiektów po Gminnych Spółdzielniach w Nebrowie Wielkim. Dało nam to nowe perspektywy, a początkowy brak pomysłu przerodził się w dostrzeżenie nowych możliwości - powiedział Henryk Oliwa.

Właściciele zgłoszonego gospodarstwa mieli okazję zaprezentować swoje osiągnięcia i warsztat pracy oraz możliwość poddania swojego gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy przeprowadzonego przez Komisję Konkursową, która oceniała dbałość o bezpieczeństwo i higienę pracy, ale również estetykę gospodarstw. Szczególną uwagę przywiązując do eliminacji zagrożeń wypadkowych. Wizytowane gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej: kapusty, pietruszki, cebuli, zboża, marchwi, groszku zielonego i bobu. W części gospodarstwa dało się zauważyć porządek wokół budynków, utwardzenie nawierzchni podwórza, zabezpieczenie urządzeń oraz dbałość o estetykę gospodarstwa poprzez wydzielenie terenów.

-Decyzję o udziale w konkursie podjęliśmy ze względu na możliwość poddania obiektywnej ocenie naszego gospodarstwa i chęć usprawnienia wskazanych uchybień. Taka ocena dała nam motywację do zastanowienia się nad wykorzystaniem w pełni potencjału naszej działalności - dodaje Joanna Oliwa.

Indywidualne gospodarstwa rolne, które zostały wyróżnione są godne naśladowania pod względem stosowania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Gospodarstwa te są wizytówką naszego regionu. Dla laureatów etapu regionalnego i wojewódzkiego przewidziano atrakcyjne nagrody, a główną nagrodą dla laureata finału XVII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo rolne jest ciągnik rolniczy.


Szczęśliwy dom, gdzie boćki są

Jak mówi przysłowie bociany zakładają gniazda w gospodarstwach ludzi dobrych, uczciwych i szczerych. U Państwa Joanny i Henryka Oliwów bociany zamieszkują już od 20 lat i są dla nich symbolem szczęścia i szczególnej łaski losu – Opieki Bożej.

-Wielopokoleniowa rodzina żyjąca w zgodzie pod jednym dachem i możliwość przekazywania wartości rodzinnych swoim dzieciom jest naszym największym sukcesem – wyjaśnia Henryk Oliwa.


Dojrzeliśmy do udziału w Konkursie

-Myśl kiełkowała w nas od dawna, a przecież nie mamy się czego wstydzić i jednocześnie możemy poprawić nasze gospodarstwo – wyjaśnia Joanna Oliwa. - W tym roku postanowiliśmy wcielić nasze myśli w czyn. Od początku tworzyliśmy gospodarstwo bezpieczne na tyle, żebyśmy mogli działać w sposób profesjonalny. Niewiele trzeba, by sięgnąć po wyższe laury.

Oprac. (n)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe