Prabuckie obchody rocznicy odzyskania wolności. Oddali hołd Niepodległej

  • 15.11.2019, 08:28
  • (RB)
Prabuckie obchody rocznicy odzyskania wolności. Oddali hołd Niepodległej Fot. Ryszard Bartosiak
PRABUTY. Zbiórką przy „Pomniku Pamięci” przy ulicy Kwidzyńskiej rozpoczęły się prabuckie uroczystości 101 rocznicy odzyskania niepodległości. W uroczystościach wzięły udział m.in. delegacje ze szkół, strażacy-ochotnicy, przedstawiciele firm oraz przede wszystkim mieszkańcy. W gronie gości był Leszek Czarnobaj, senator RP.

11 listopada to data, która w pamięci nas wszystkich przypomina o wydarzeniach dziejących się 101 lat temu. Jest ona symboliczna bo w tym dniu nasze państwo praktycznie nie istniało. Wolna była Warszawa i jej okolice, część Mazowsza, Małopolski. W wielu miejscach tliły się konflikty, które z czasem zamieniły się w regularne wojny. Ale mądrość naszych przodków, zdecydowana postawa Józefa Piłsudskiego przyczyniły się do narodzin wolnej i niepodległej Polski. Jeszcze armia niemiecka nie opuściła Warszawy, ponad milion żołnierzy niemieckich siedziało w okopach na froncie wschodnim ale w polski naród wstąpił duch niepodległości. Dziś warto ten dzień czcić, pamiętając o poświęceniu naszych przodków. W najróżniejszy sposób obchodzono 101 rocznicę odzyskania niepodległości. W Prabutach uroczyste obchody rozpoczęły się punktualnie o godzinie 12.30. Mieszkańcy, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych spotkali się przy „Pomniku Pamięci” przy ul. Kwidzyńskiej. Zanim delegacje złożyły wiązanki kwiatów, upamiętniające wydarzenia sprzed ponad wieku, apel do dorosłych ale przede wszystkim młodych ludzi odczytał przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej. Ponadto uroczystości związane ze świętem niepodległości uświetniła niecodzienna uroczystość. Kilkoro mieszkańców Miasta i Gminy Prabuty zostało wyróżnionych medalami Ligi Obrony Kraju. Po tej uroczystości okolicznościowe wieńce złożyli przedstawiciele prabuckiego magistratu w tym burmistrz Marek Szulc. W tym gronie nie mogło zabraknąć senatora Leszka Czarnobaja i Jerzego Kozdronia, obecnie sędziego Trybunału Stanu. Ciąg dalszy prabuckich obchodów „Dnia Niepodległej” to uroczysta msza święta odprawiona Konkatedrze pod wezwaniem Św. Wojciecha w Prabutach. Na zakończenie tegorocznego święta złożono kwiaty przy pomniku na cmentarzu komunalnym przy ul. Parkowej.

Fot. Ryszard Bartosiak

(RB)

Zdjęcia (9)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe