Jakie leki przeciwbólowe znajdziemy w aptekach? Czym się kierować przy wyborze?

 • 14.06.2020, 21:26
 • Źródło: Artykuł sponsorowany
Jakie leki przeciwbólowe znajdziemy w aptekach? Czym się kierować przy wyborze? fot: piabay.com
Ból jest jedną z najczęściej występujących niepożądanych reakcji organizmu. Z tego powodu bardzo często zdarza się, że cierpiące osoby pragną uśmierzyć go poprzez zażycie określonych substancji. Każda z nich wykazuje jednak inne działania, dlatego warto bliżej im się przyjrzeć. Poniżej przedstawiono poszczególne leki przeciwbólowe dostępne w aptekach oraz wskazano, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, decydując się na kupno jednego z nich.

Paracetamol - jak działa i kiedy należy go stosować?

Paracetamol to jedna z najbardziej popularnych - a co za tym idzie - najbardziej dostępnych substancji o działaniu przeciwbólowym na rynku farmaceutycznym. Do jego głównych właściwości zalicza się zwalczanie bólu i obniżanie gorączki. Jest on stosunkowo bezpieczny, a ponadto dzięki temu, że mogą go przyjmować pacjenci bez względu na swój wiek, zawierające go leki przybierają różnorakie postacie. W aptekach można kupić paracetamol w formie tabletek powlekanych lub musujących, saszetek, czopków oraz syropów. Pierwsze efekty po zastosowaniu pojawiają się po upływie około pół godziny. Do najbardziej znanych leków zawierających tę substancję należą:

 • Paracetamol Galena (sprawdza się podczas zwalczania niewielkiego bólu różnego pochodzenia, a także pomaga obniżać gorączkę);
 • Panadol dla dzieci (niweluje między innymi negatywne odczucia związane z ząbkowaniem);
 • Apap (może być stosowany wyłącznie przez młodzież powyżej 12 roku życia oraz osoby dorosłe; zwalcza wszelkie bóle i gorączkę).

Ibuprofen - właściwości oraz wskazania do stosowania

Ibuprofen - w przeciwieństwie do paracetamolu - wykazuje właściwości przeciwzapalne. Oprócz tego działa także przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Ponadto lekarze zalecają stosowanie ibuprofenu w celu powstrzymania agregacji płytek krwi. Substancja ta obecnie dostępna jest w postaci tabletek, czopków, maści i wszelkiego rodzaju kremów. Szybkość jej działania uzależniona jest od sposobu podania leku. W przypadku stosowania doustnego efekty zauważalne są po około 30 minutach. Do leków zawierających ibuprofen należą między innymi:

 • Dolgit krem (polecany w celu zwalczania bólu mięśni i chorób reumatycznych);
 • Ibufen (stosowany głównie do walki z gorączką);
 • Ibum (wyjątkowo pomocny podczas bolesnego miesiączkowania).

Ketoprofen - jakie ma działanie i kiedy należy go przyjmować?

Ketoprofen to substancja o działaniu przeciwzapalnym i przeciwreumatycznym. Warto podkreślić, że leki zawierające ten środek nie należą do słabych, a zatem stosuje się je tylko w momencie, gdy inne produkty nie spełniły swojej roli. Ketoprofen zalecany jest w przypadku wystąpienia bólu o umiarkowanym nasileniu. Leki zawierające tę substancję występują w formie tabletek, czopków oraz maści. Mogą być także stosowane domięśniowo. Ketoprofen przynosi ulgę od bólu stosunkowo szybko, bowiem odbywa się to w czasie krótszym niż pół godziny. Warto jednak pamiętać, że należy go stosować w najmniejszych możliwych dawkach. Ponadto nie wolno przyjmować go zbyt długo bez zasięgnięcia opinii lekarza.

Ketoprofen stanowi substancję czynną następujących leków:

 • Ketonal forte (substancja podawana w formie tabletek sprawdzi się w zwalczaniu umiarkowanego bólu wywoływanego przez zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne i choroby o podłożu reumatycznym);
 • Ketonal-żel (wskazany przy miejscowym leczeniu bólu okolic kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, zapalenia stawów oraz wszelkich urazów);
 • Opokan-keto (zalecany do stosowania po doznaniu urazów stawów oraz mięśni, a także na ból reumatyczny).

Kwas acetylosalicylowy - jakie ma właściwości i kiedy się go stosuje?

Kwas acetylosalicylowy pozyskiwany jest jako pochodna kwasu salicylowego. Wykazuje on właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a także przeciwagregacyjne. Dzięki temu udowodniono jego zbawienny wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego. Dlatego właśnie stosowanie kwasu acetylosalicylowego zaleca się osobom cierpiącym na zaawansowaną postać miażdżycy oraz chorobę wieńcową. Substancja zażywana w celu zwalczania bólu pierwsze efekty przynosi po niecałych 30 minutach, a środki ją zawierające dostępne są w formie tabletek, czopków, saszetek do rozpuszczenia i granulatów.

Leki zawierające kwas acetylosalicylowy to między innymi:

 • Aspirin (wskazany w leczeniu niewielkiego i umiarkowanego bólu oraz przy gorączce);
 • Aspicont (stosowany prewencyjnie w wypadku możliwości ponownego wystąpienia zawału serca);
 • Etopiryna Pro (zalecana w celu zwalczania bólów głowy, stawów, zębów i mięśni).

Leki przeciwbólowe - podsumowanie

Jak widać każda z substancji zawartych w lekach przeciwbólowych dostępnych na rynku wykazuje inne działania. Z tego powodu warto uważnie zapoznawać się z właściwościami każdej z nich. Stosując nieodpowiedni lek można bowiem nie tylko nie zwalczyć bólu, ale także zaszkodzić swojemu organizmowi.

Źródło:
Ketonal, Gdziepolek.pl(https://www.gdziepolek.pl/produkty/40049/ketonal-kapsulki/apteki)

Źródło: Artykuł sponsorowany

Podziel się:


Pozostałe