Bezpieczeństwo ruchu drogowego podczas jesiennej aury

  • 09.11.2020, 13:00
  • Źródło: KPP Kwidzyn
Bezpieczeństwo ruchu drogowego podczas jesiennej aury
Dwanaście kolizji drogowych to bilans minionego tygodnia na drogach powiatu kwidzyńskiego. Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów i ostrożność. Apelujemy również do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach lasów, ale także łąk i pól. Coraz częściej na drogę wychodzą dzikie zwierzęta i dochodzi do zdarzeń drogowych z ich udziałem.

Podczas minionego tygodnia na drogach powiatu kwidzyńskiego doszło do dwunastu kolizji drogowych, trzy kolizje w związku z niezachowaniem ostrożności przy wyprzedzaniu, dwie na skutek nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu i niezachowania bezpiecznej odległości, dwie dotyczyły nieprawidłowego cofania a kolejne miały związek z niewłaściwym zabezpieczeniem przewożonego towaru, wtargnięciem na jezdnie zwierzęcia i niedostosowaniem prędkości do warunków drogowych.

W czwartek (05.11) kilka minut po godz. 16.00 w miejscowości Tychnowy doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch aut. Funkcjonariusze na miejscu zdarzenia ustalili, że kierujący samochodem marki Fiat Ducato, nie zachował należytej ostrożności, w wyniku czego najechał na tył poprzedzającego go pojazdu marki Volvo.

Tego samego dnia również w miejscowości Tychnowy doszło do zdarzenia drogowego z udziałem zwierzęcia. Jak wynika z informacji ustalonych na miejscu kolizji, kierujący audi najechał na sarnę, która wybiegła na drogę.

Kilka ważnych informacji:

  • podróżując drogami leśnymi warto stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególną czujność należy zachować o zmierzchu i o świcie, wtedy bowiem zwierzyna jest najbardziej aktywna;
  • należy bacznie obserwować pobocza drogi;
  • zwierzęta oślepione światłami reflektorów nie uciekają, najczęściej stają w bezruchu do momentu aż pojawi się kolejny bodziec – dlatego też widząc na drodze zwierzę należy użyć klaksonu;
  • kiedy na drodze pojawi się jedno zwierzę należy spodziewać się kolejnych, za nim najczęściej podążają inni członkowie stada;
  • należy zwracać uwagę na znaki i poruszać się z prędkością, która pozwoli na bezpieczną reakcję w przypadku pojawienia się na drodze zagrożenia.

Jeśli już dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Następnie wezwać Policję informując o miejscu i okolicznościach zdarzenia. Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do zwierzęcia. Zranione zwierzę może być agresywne i może nas zaatakować. Nie mamy także pewności czy nie ma wścieklizny.

Intensywne jesienne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia również nie sprzyja kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście - w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć.

Policjanci apelują, by w tym okresie kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi i osoby kierujące jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Pamiętajmy odblaski, które nosimy na sobie jako piesi, dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację, o czym warto również pamiętać, wsiadając za kierownicę pojazdu i poruszając się po drogach.

Źródło: KPP Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe