Kierował pojazdem nie posiadając uprawnień. 16-latek odpowie przed sądem

  • 27.11.2020, 09:56
  • Źródło: KPP Kwidzyn
Kierował pojazdem nie posiadając uprawnień. 16-latek odpowie przed sądem
Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód którym poruszał się nieletni. Za kierownicą VW siedział 16-latek, który wybrał się na przejażdżkę ze swoim rówieśnikiem. Odpowie on teraz przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich za jazdę bez wymaganych uprawnień. Samochód którym jechał nie posiadał badań technicznych i polisy OC.

Na terenie gminy Prabuty policjanci zauważyli osobowego volkswagena, za którego kierowcą siedział bardzo młody mężczyzna. Kierowca auta wyraźnie nie radził sobie z utrzymaniem właściwego toru jazdy.  Policjanci postanowili zatrzymać go do kontroli w trakcie której okazało się, że ,,kierowcą’’ był 16-latek bez uprawnień, a obok niego, jako pasażer siedział jego rówieśnik.  

W trakcie kontroli policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny od vw, ponieważ auto nie miało aktualnego przeglądu a także obowiązkowego ubezpieczenia.  W związku z brakiem polisy OC został skierowany wniosek do  funduszu gwarancyjnego. Za brak ubezpieczenia fundusz przewiduje wysoką karę pieniężną.

Auto którym poruszali się dwaj nieletni zostało odholowane na policyjny parking a oni sami zostali przekazani pod opiekę rodziców. W konsekwencji nieletni odpowie teraz przed sądem rodzinnym.

Bardzo często wśród młodych ludzi panuje błędne przekonanie, że jazda samochodem bez uprawnień nie wiąże się dla nich z żadnymi dotkliwymi konsekwencjami, ponieważ nie mogą oni dostać punktów karnych. Obowiązujące przepisy mówią, że każda osoba która prowadzi pojazd nie mając do tego uprawnień, podlega karze grzywny. W sytuacji, gdy za kierownicą znajduje się nieletni to sprawa trafia do sądu rodzinnego. W takim przypadku sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 21 roku życia. Przypominamy, że konsekwencje ponosi także osoba, która pozwala na to, by za kierownicę wsiadł nieletni, czy też osoba, która nie posiada uprawnień. Za to wykroczenie grozi mandat do 300 zł.

Źródło: KPP Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe