BĄDŹMY CZUJNI – NIE DAJMY SIĘ OKRAŚĆ I OSZUKAĆ!

  • 03.12.2020, 13:00
  • Źródło: KPP Kwidzyn
BĄDŹMY CZUJNI – NIE DAJMY SIĘ OKRAŚĆ I OSZUKAĆ!
Mimo stanu epidemii rozpoczyna się okres przedświątecznej gorączki zakupów w galeriach handlowych i sklepach . Zaaferowani przedświątecznymi przygotowaniami często zapominamy o bezpieczeństwie nie tylko sanitarnym. Pamiętajmy, by w zgiełku przygotowań zachować czujność, by nie paść ofiarą oszustów. Ci wymyślają wciąż nowe sposoby, aby wzbogacić się naszym kosztem.

Od minionej soboty przywrócone zostało funkcjonowanie sklepów i usług w galeriach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. W sklepach, galeriach handlowych i placówkach pocztowych obowiązuje limit osób:

– 1 os. na 10 m2 w przypadku obiektów nie większych niż 100 m2,
– 1 os. na 15 m2 w przypadku obiektów większych niż 100 m2.
W dalszym ciągu obwiązują godziny dla seniora – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 12:00.

Apelujemy do mieszkańców powiatu, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, czyli w centrach handlowych, sklepach, na targowiskach i w środkach komunikacji publicznej, zachować szczególną ostrożność. W takich właśnie miejscach zdarza się najwięcej kradzieży. Pamiętajmy o tym , że kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie.

Płacąc za zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć przy sobie odliczoną kwotę pieniędzy. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu. Gdy robimy zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy oraz telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.

Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem, ponieważ złodziej który wejdzie w ich posiadanie może okraść nasze mieszkanie. Zwracajmy uwagę na zamieszanie w sklepie, autobusie czy targowisku. Podczas podróży lub przemieszczania się komunikacją miejską, starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki, ponieważ grozi to nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.

Gdy w trakcie zakupów towarzyszą nam dzieci, pilnujmy ich, aby się nie zgubiły. Jeżeli już do tego dojdzie szybko poprośmy o pomoc pracowników obiektu w którym jesteśmy. Warto wcześniej informować dzieci, aby w przypadku zgubienia się zawsze wracały do miejsca gdzie ostatni raz na terenie sklepu widziały się z rodzicami a o pomoc prosiły tylko pracowników sklepu.

Pomimo sytuacji epidemiologicznej w kraju, oszuści wciąż pozostają bardzo aktywni. Trudny dla wszystkich czas, dostarcza im nowych pomysłów jak wzbogacić się naszym kosztem. Dążąc do uwiarygodnienia swych działań, wzbudzają zaufanie, wykorzystując do tego autorytet różnych zawodów jak np. policjanta czy lekarza.

Bądźmy czujni! Jeśli zadzwoni do nas osoba podająca się za pracownika służby zdrowia, która zaoferuje na przykład szczepionkę na COVID-19 zakończmy rozmowę, z całą pewnością rozmawiamy z oszustem!

Nie dajmy też wiary oszustom podającym się za policjanta, którzy informują nas o rzekomym wypadku, o kradzieży pieniędzy z konta bankowego, zatrzymaniu czy chorobie osoby najbliższej. Policjanci oraz prokuratura nigdy nie angażują osób postronnych do swoich działań, nigdy też nie informują telefonicznie o takich sytuacjach. Dopiero kiedy przerwiemy rozmowę telefoniczną– zadzwońmy na numer alarmowy 112. Tylko wtedy mamy pewność, że nie rozmawiamy z tą samą osobą.

Bądźmy również wyczuleni podczas robienia zakupów przez Internet. Takie rozwiązanie w dobie pandemii koronawirusa zdaje się być rozsądne. W sieci nie ma kolejek i nie musimy narażać swojego zdrowia. Niestety, w wirtualnym świecie możemy również paść ofiarą oszusta. Zanim zapłacimy za towar, upewnijmy się, że mamy do czynienia z uczciwym sprzedawcą. Korzystajmy ze sprawdzonych stron internetowych bo w ten sposób możemy zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy.

Jak co roku w czasie Świąt Bożego Narodzenia policjanci będą dbali o nasze bezpieczeństwo. Zachęcamy jednak, aby w przypadku zauważenia jakiejś niepokojącej sytuacji, czy dziwnie zachowujących się osób, przekazać niezwłocznie tą informację do odpowiedzialnych służb.

Ostrożność, czujność i stosowanie zasad bezpieczeństwa podczas zakupów zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sieci, pozwolą uniknąć problemów i cieszyć się z udanych prezentów.

Nie pozwólmy się okraść!

Źródło: KPP Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe