Uwaga na fałszywe sms-y zawierające linki do dokonania płatności

  • 18.12.2020, 15:00
  • Źródło: KPP Kwidzyn
Uwaga na fałszywe sms-y zawierające linki do dokonania płatności
Dostawa Twojego przedmiotu nie jest możliwa, powodem jest przekroczenie wymiaru paczki. Wymagana jest opłata 1,35 zł. Oszuści wysyłają fałszywe sms-y do klientów firm kurierskich. Próbują za ich pomocą skłonić użytkowników do otworzenia podejrzanego linku, który prowadzi do zainfekowania smartfona szkodliwym oprogramowaniem.

Oszuści wysyłają SMS-y, w których podszywają się pod firmę, przekazując komunikat, jakoby odebranie przesyłki możliwe było tylko dzięki pobraniu dodatkowej aplikacji i uregulowaniu niedopłaty wynikającej z przekroczenia wymiaru paczki. Oczywiście, zamiast przesyłki, po kliknięciu w spreparowany link otrzymujemy oprogramowanie śledzące, dzięki któremu niepowołane osoby mogą przejąć dane z telefonu. Może się to przyczynić nawet do utraty pieniędzy z konta, do którego użytkownik miał dostęp z poziomu aplikacji na smartfonie.

Pamiętajmy aby pod żadnym pozorem nie klikać w niego, nie należy również oddzwaniać na numer, z którego został wysłany SMS. W przeciwnym razie możemy narazić się na astronomiczny rachunek za połączenie. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do prawdziwości nadesłanego SMS-a, należy go zignorować i skontaktować za pośrednictwem infolinii z firmą, która go rzekomo nadała.

Phishing i spoofing to jedne z najbardziej popularnych i powszechnych metod oszustw internetowych. Oszuści mogą podszyć się pod znaną firmę i próbować skłonić nas do kliknięcia w jakiś link. Często przekierowuje on do strony bardzo podobnej do witryny internetowej takiej firmy.

Źródło: KPP Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe