Ruszyła rekrutacja dzieci w przedszkolach

  • 17.02.2021, 13:00
  • Źródło: UM Kwidzyn
Ruszyła rekrutacja dzieci w przedszkolach
Trwa rekrutacja do kwidzyńskich przedszkoli. W tej chwili w mieście funkcjonuje 13 tego typu placówek. Dwa publiczne (przedszkole integracyjne, oddziały przedszkolne w SP 5),8 niepublicznych gospodarujących na mieniu miasta (Radość, Chatka Puchatka, Promyk, Ekologiczne, Jedyneczka, Smyk, Nr 2, Kolorowe) i 3 niepubliczne działające na mieniu prywatnym (Gama, Smyk, Akuku). Usługa przedszkola za „złotówkę” – może być realizowana w każdym przedszkolu – w całości finansowana jest z dotacji samorządu (919,56 zł/dziecko/miesiąc), w przedszkolach niepublicznych miasto dotuje dzieci w 75% kosztów (686,67 zł/dziecko/miesiąc), w pozostałej części koszty pokrywane są z czesnego wpłacanego przez rodziców.

Od 1 lutego rozpoczęła się rekrutacja do przedszkoli publicznych. Do Przedszkola integracyjnego i oddziałów przedszkolnych przy SP nr 5 prowadzona jest ona elektronicznie za pośrednictwem platformy „Nabór PSCC”: https://nabor.pcss.pl/kwidzyn/przedszkole/

Część przedszkoli niepublicznych także rozpoczęła już rekrutację. Prowadzona jest ona metodą tradycyjną czyli zgłoszenia dziecka należy składać bezpośrednio w przedszkolach.

Władze Kwidzyna planują, by od września tego roku, wszystkie przedszkola funkcjonujące w budynkach miasta (Radość, Chatka Puchatka, Smyk, Ekologiczne, Jedyneczka, Promyk, Nr 2 i Kolorowe) były prowadzone przez organizacje pożytku publicznego (OPP). Aktualnie przedszkola te prowadzą osoby fizyczne lub prawne. Umowy z tymi osobami wygasną 31 lipca 2021 roku.

Po wygaśnięciu umów dzierżawy pomieszczeń miejskich tj. od 1 sierpnia 2021 roku przedszkola w tych budynkach prowadzić będą organizacje pożytku publicznego, z którymi umowy miasto podpisze w II kwartale roku 2021.

Osoby prywatne prowadzące przedszkola podlegają kontroli organu dotującego

i Regionalnej Izby Obrachunkowej do wysokości wydatków z dotacji. Organizacje pożytku publicznego, poza RIO i organem dotującym, kontrolowane są przez statutowe organy (komisja rewizyjna, rada fundacji), starostę, ministra właściwego ze względu na charakter działalności OPP, przewodniczącego Komitetu Pożytku Publicznego, a ponadto ich sprawozdania finansowe i merytoryczne podlegają publikacji i badaniu przez biegłego rewidenta. I najważniejsze jest też to, że organizacje te nie mogą generować zysku, a cały przychód z działalności musi być przeznaczony, w tym przypadku, na prowadzenie przedszkola.

– Zrobimy wszystko – mówi Piotra Widz, zastępca burmistrza Kwidzyna, by te zmiany odbyły się bez szkody dla dzieci, rodziców i pracowników przedszkoli. By dzieci spotkały się 1 września w tym samym budynku, z tymi samymi paniami, by czuły się bezpieczne i zaopiekowane, mimo zmiany w formie organizacyjnej placówki.

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji do przedszkoli można otrzymać pod nr tel.

55 646-47-36.

Źródło: UM Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe