AUTORSKI PROJEKT PEŁEN EMPATII

  • 19.02.2021, 11:00
  • Źródło: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie
AUTORSKI  PROJEKT  PEŁEN  EMPATII
Niektórzy potrzebowali zachęty, dodatkowej motywacji, ale większość uczestników jest zaangażowana od dawna, bo to kolejny już projekt autorski księdza Daniela Pałkowskiego, który realizuje się w pracy z młodzieżą w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie. Inauguracja projektu „Myśl religijna i ślad historii drogą młodzieżowych wartości” miała miejsce w październiku ubiegłego roku. Przepiękna idea zajęć - mimo obostrzeń i braku kontaktu z uczestnikami na żywo - pozwoliła i tym razem dotrzeć do dziewcząt II Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 5 i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Odizolowanie nieco pokrzyżowało organizatorowi plany, ale przy współpracy opiekunów grup tj. z MOWu Pani Agnieszki Młyńskiej oraz z SP 5 Pana Jarosława Szumowskiego udało się dopracować zasady pracy zdalnej, tak by była ona dostępna do realizacji dla wszystkich uczestników.

Podczas dotychczasowych zajęć dowiedziałam się wielu interesujących i intrygujących rzeczy dotyczących historii. Pchnęły one moją ciekawość chociażby w kierunku średniowiecznej mody, poprzez zadanie związane z tworzeniem własnego nakrycia głowy. Musiałam uruchomić swą wyobraźnię i tak za pomocą kawałku materiału, nici, igły oraz kartonu wyłoniła się moja krawiecka odsłona, która stworzyła średniowieczny czepek. – o swoich zmaganiach z realizacją zadań lutowej edycji projektu opowiada Amelia - Jeżeli chodzi o część teoretyczną, po obejrzeniu wyznaczonych filmów, nie spojrzę już tak samo na zamek w Malborku. Niesamowite jest to jak w prosty i przystępny sposób możemy przenieść się setki lat wstecz ze świadomością, że widzimy te same ściany, na które patrzyli królowie czy wielcy mistrzowie krzyżaccy. Zadanie opisowe było skonstruowane w taki sposób, że nie dało się rozwiązać go od razu, wpisując same hasła w przeglądarkę. Mogłoby to teoretycznie mnie frustrować, jednakże doceniam starania twórcy zadań - księdza Daniela za to, że poświęcił swój cenny czas na to, byśmy jednak rzetelnie zapoznali się z tematem. Osobiście otrzymałam zadanie dotyczące modlitwy Pater noster i godzin kanonicznych i przyznam, że faktycznie pytanie nie było na tyle oczywiste, na ile mogłabym się spodziewać i mimo wszystko byłam w pewnym sensie zmuszona faktycznie przeczytać parę artykułów. W moim przypadku szukałam również informacji w książkach, tak, że nie była to tylko lekcja historii czy religii, ale również dokształcanie swojej spostrzegawczości.

 

 

W projekt wpisano poznanie historii regionu, ciekawych postaci związanych z nim lokalnie oraz umożliwienie młodzieży integracji w środowisku rówieśniczym poprzez ponadczasowe wartości religijne. Nowa formuła warsztatów od wszystkich wymaga zwiększonego nakładu pracy, bo mimo, że grupa nie ma na razie ze sobą kontaktu to ksiądz jako koordynator projektu pracuje nad jej integracją. Trzeba też było zmodyfikować zasady, tak by osoby, które zobaczą się na żywo dopiero za kilka miesięcy mogły jak najlepiej się poznać.

 

Moim zdaniem? Warsztaty zdalnie to bardzo dobry pomysł! Taka forma daje bezpieczeństwo, które w tych czasach, jest niezwykle ważne. Przede wszystkim  można zająć swoje myśli, poznać i dowiedzieć się jeszcze więcej rzeczy. Można również wyrazić się artystycznie poprzez robienie prac o ciekawej tematyce. Właśnie dzięki zajęciom w tym projekcie przypomniałam sobie, że warto wracać do swoich pasji. Testy i zagadnienia skłaniają do poszerzania wiedzy, ale też można dobrze się przy tym bawić zabawy. Treść jest niezwykle interesująca. To wciąga –dla  Ingi to już drugi rok współpracy z księdzem Danielem i  kolejny projekt przez księdza organizowany - Rozwijam się też kreatywnie. W trakcie wykonywania nakrycia głowy w średniowiecznym stylu, poszerzałam swoją wiedzę historyczną oraz miałam możliwość sama wykonać pracę  na podstawie podanych instrukcji – co również było przemyślane i konkretne. Co prawda tęsknimy za kontaktem ze sobą w formie stacjonarnej, ale mimo to –możemy dzięki aktualnej komunikacji i jej zasięgowi –również spędzać ze sobą wspaniale czas! Oby edycje projektu trwały jak najdłużej, ponieważ pozwala nam miło wypełnić czas poza obowiązkami szkolnymi. Jest niczym słodka wisienka na torcie –dopełnieniem wszystkiego, co jest ważne.

Niektórym było dane zobaczyć się raz, podczas pierwszego spotkania. Ci, którzy dołączyli do projektu później, zawierają znajomości starym sprawdzonym sposobem, czyli przez pisanie do siebie listów. Z założenia projekt ma odkrywać w uczestnikach pozytywne wartości, które ukształtują lepszych ludzi i lepsze stosunki międzyludzkie. Lutowa edycja projektu otworzyła jego realizację w II semestrze roku szkolnego 2020/2021. Uczestnicy czekają na kolejne, a najbardziej na dzień kiedy się zobaczą.

Źródło: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe