Uwaga na spadające sople

  • 22.02.2021, 13:00
  • Źródło: UM Kwidzyn
Uwaga na spadające sople
W ciągu dnia piękne słońce, nocą mróz. Śnieg w ciągu dnia topnieje i spływa strugami z dachów, balkonów i tarasów. Nocą strumyki zamarzają i tworzą się sople lub zlodowaciałe nawisy śnieżne. Może wyglądać to malowniczo, ale niestety nie jest bezpieczne. Sople mogą się łatwo oderwać i spaść nam na głowę. Dlatego trzeba je usuwać. Najlepiej wcześniej usuwać zwały śniegu zalegające na dachach, by uniknąć zagrożenia.

W tym tygodniu straż pożarna kontrolowała obiekty wielkopowierzchniowe (galerie handlowe i zakłady przemysłowe) jeśli chodzi o grubość pokrywy śnieżnej na dachach. Stwierdzono, że śnieg zalega na grubości 10-25 cm czyli w granicach normy ale przekazano zalecania by kontrolować ten stan i sukcesywnie usuwać śnieg, by nie dopuścić do katastrofy budowlanej. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu – 1 metr sześcienny takiego puchu waży do 200 kg, natomiast śniegu mokrego 700 – 800 kg, a lodu ok. 900 kg. Najlepiej byłoby więc, gdybyśmy jak najszybciej mogli sprzątnąć zwały białego puchu, dopóki jest lekki. Zapobiegłoby to także powstawaniu nawisów śnieżnych i sopli.

Obowiązek usuwania pokrywy śnieżnej z dachów należy do zarządców obiektów i do nich należy zgłaszać swoje uwagi. Jeśli zarządca uzna że pojawiło się jakieś zagrożenie np. spadające sople to musi oznakować taki teren na chodniku lub jezdni, usunąć zagrożenie, a jeśli nie jest w stanie własnymi siłami tego zrobić, wezwać straż pożarną, który przyjeżdża z podnośnikiem i usuwa zagrożenie.

Burmistrz miasta wysłał do wszystkich jednostek organizacyjnych, zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych, pisma przypominające o obowiązku usuwania śniegu, sopli i nawisów śnieżnych zalegających na dachach i elewacjach budynków.

 

Źródło: UM Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe