Stracił panowanie nad samochodem... uderzył w drzewo

 • 19.04.2021, 09:11
 • Źródło: KPP Kwidzyn
Stracił panowanie nad samochodem... uderzył w drzewo
Jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Niezgodne z prawem zachowanie zagraża nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym.

Kierując pojazdem należy pamiętać, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną. Bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do panujących warunków tj. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.

16 kwietnia br. o godzinie 8.00 doszło do poważnego wypadku w miejscowości Antonin gm. Prabuty. Natychmiast na miejsce przyjechali policjanci i inne służby ratunkowe. Mundurowi zabezpieczyli miejsce zdarzenia, podczas gdy strażacy uwalniali zakleszczonego kierowcę z pojazdu. Policjanci przesłuchali świadków i sporządzili oględziny, technik kryminalistyki zabezpieczył ślady, zrobił zdjęcia oraz sporządził szkic sytuacyjny. Funkcjonariusze pracujący na miejscu zdarzenia wstępnie ustalili, że19-letni kierowca BMW prawdopodobnie w wyniku nadmiernej prędkości stracił panowanie nad autem zjechał do przydrożnego rowu i uderzył w drzewo. Stan kierowcy był na tyle poważny, że na miejsce wezwano lotnicze pogotowie ratunkowe, które przetransportowało mężczyznę do specjalistycznego szpitala. Teraz policjanci na podstawie zebranych śladów szczegółowo będą wyjaśniać przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Wielu groźnych zdarzeń na drogach można by uniknąć, gdyby kierujący, niezależnie od wieku, częściej myśleli o potencjalnych skutkach ryzykownej jazdy. Przede wszystkim powinni pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca czas niezbędny na odpowiednią reakcję w sytuacji zagrożenia.

Policjanci apelują do kierujących o:

 • przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym:
  - stosowanie się do ograniczeń prędkości,
  - dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze,
  - korzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa,
  - zachowanie szczególnej ostrożności zbliżając się do przejść dla pieszych, zmniejszaniu prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych,
 • obserwowanie drogi i jej otoczenia.

 

Źródło: KPP Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe