Przedszkola – pytania i odpowiedzi

 • 19.04.2021, 14:14
 • Źródło: UM Kwidzyn
Przedszkola – pytania i odpowiedzi
Zachęcacie rodziców do udziału w rekrutacji elektronicznej i to samo do tych samych przedszkoli robią obecne dyrektorki z przedszkoli niepublicznych. To komu mamy w końcu wierzyć?

– Miasto, jako instytucja zaspokajania potrzeb wspólnoty samorządowej, w tym wypadku potrzeby opieki przedszkolnej dla dzieci mieszkańców miasta, może działać wyłącznie w granicach prawa. Ustawa Prawo Oświatowe przewiduje sytuację, w której gmina zakłada przedszkole publiczne i w tym celu może prowadzić rekrutację dzieci do nowo utworzonej placówki [art. 154 ust.5 i 159] i aktualna rekrutacja do przedszkoli odbywa się w oparciu o te przepisy. Skoro wolą Rady Miejskiej w Kwidzynie było utworzenie dwóch przedszkoli publicznych [uchwała z dnia 29 marca 2021 roku] Burmistrz Miasta Kwidzyna był zobowiązany wydać zarządzenie w sprawie rekrutacji do przedszkoli [zarządzenie z dnia 1 kwietnia 2021 roku]. Dyrektorzy niepublicznych przedszkoli już pod koniec marca wiedzieli, że w budynkach przy ul. Kochanowskiego i Willowej otwarte zostaną publiczne przedszkola. Jeśli prowadzą rekrutację do niepublicznych przedszkoli należy założyć, że takie przedszkola mają zamiar prowadzić w innym niż w/w miejscu. Miasto prowadzi rekrutację do nowo powstałych placówek we własnych obiektach. Takie działania mogą niestety spowodować jeszcze większy chaos i obawy rodziców. Bez wątpienia jednak działania miasta w tym zakresie są zgodne z prawem. Mamy niestety wątpliwości czy równie zgodne z prawem są działania dyrektorów obecnych przedszkoli niepublicznych.

Jakie są kryteria naboru dzieci do „nowych” przedszkoli miejskich?

– W pierwszej kolejności kryteria ustawowe rekrutacji do przedszkola dotyczą następujących sytuacji:

 • dziecko z rodziny wielodzietnej,
 • dziecko z niepełnosprawnością,
 • dziecko, którego rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością,
 • dziecko, które wychowuje tylko jeden z rodziców,
 • dziecko, które wychowuje się w rodzinie zastępczej.

W drugiej kolejności kryteria lokalne do przedszkola dotyczą następujących sytuacji:

 • kandydat jest mieszkańcem Kwidzyna,
 • rodzice/opiekunowie prawni pozostają w zatrudnieniu, prowadzą działalność gospodarczą lub pobierają naukę w systemie dziennym,
 • zadeklarowanie przez rodziców /opiekunów prawnych pobytu kandydata w przedszkolu ponad czas realizacji podstawy programowej 3 i więcej godzin dziennie,
 • zadeklarowanie przez rodziców /opiekunów prawnych pobytu kandydata w przedszkolu ponad czas realizacji podstawy programowej od 1 do 2 godzin dziennie,
 • rodzeństwo kandydata w roku szkolnym, na który prowadzona jest rekrutacja, będzie uczęszczało do przedszkola/ oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.

Przedszkola publiczne powstały, ale nie znamy oferty, nie wiemy jak będą funkcjonowały, trwa do nich rekrutacja, a my dalej „kupujemy kota w worku”.

– Miasto ma oczywiście przygotowany ogólny kanon, który powinien być obowiązujący w miejskich placówkach. Chcemy aby dzieci dbały o naturę, wyrażały codzienną troską o ziemię, powietrze, zasoby naturalne, ale też o własne zdrowie, aby cechowała je otwartość i empatia, szacunek dla innych i asertywność, świadomość własnej wartości i zorientowane na sukces grupy. Ponadto dzieci powinny być gotowe do otwartej komunikacji w różnych językach i na różnych płaszczyznach. Dokładną ofertę poznamy oczywiście po rozstrzygnięciu konkursów na dyrektorów tych placówek, którzy z pewnością będą mieli także swoje propozycje na uatrakcyjnienie opieki przedszkolnej.

Co z ciągłością opieki nad dziećmi w przedszkolach w okresie wakacji ?

– Do 31 lipca dzieci będą pod opieką przedszkoli dziś funkcjonujących. W związku z koniecznością dwutygodniowej adaptacji wszystkich pomieszczeń we wszystkich budynkach przedszkolnych, od 1 do 15 sierpnia, budynki te nie będą dostępne dla dzieci. W tym czasie miasto (po ustaleniu oczekiwań wakacyjnych rodziców) zapewni w innych obiektach miejskich opiekę przedszkolną dzieciom, których rodzice nie mogą zapewnić opieki w okresie tych dwóch tygodni. Po tym okresie przedszkola działać będą w systemie pracy ciągłej – bez okresu wakacyjnego.

Zapisałam dziecko do miejskiego przedszkola jednak od obecnej Pani dyrektor w przedszkolu dowiedziałam się że to nie jest wcale takie pewne że będą te miejskie przedszkola, bo ona uważa że miasto działa nielegalnie, a przepisy nie pozwalają na takie działanie i poszła ze sprawą do sądu. Czy to możliwe że miasto nie uruchomi własnych placówek? Co wtedy z naszymi dziećmi?

– Rekrutacja do Miejskich Przedszkoli jest oparta o art. 154 ust.5 i art. 159 ustawy Prawo Oświatowe. Są to przepisy regulujące rekrutację do nowo powstałych placówek. Przedszkole Miejskiej Nr 1 i Nr 2 są nowo powstałymi placówkami w wyniku podjęcia przez Radę Miejską w Kwidzynie uchwał je powołujących w dniu 29 marca 2021 roku. Uchwały te nie są aktami prawa miejscowego i obowiązują z dniem podjęcia. Tym samym listy, jakie wysyłają dyrektorzy przedszkoli do rodziców, zgodnie z którymi działania Miasta rzekomo są niezgodne z prawem są świadomym lub nieświadomym wprowadzaniem w błąd rodziców i bez wątpienia także wprowadzają chaos. Miasto uruchomi własne placówki. Aktualnie trwa do nich rekrutacja, która zakończy się 24 maja 2021 roku. Wszystkie dzieci, które złożyły deklaracje kontynuacji opieki przedszkolnej w budynkach, w których powstały Przedszkola Miejskie będą uczęszczały do przedszkola publicznego.

Źródło: UM Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe