Bęben światłoczuły w drukarce – wymieniaj z co czwartym tonerem i uważaj na UVA

  • 14.08.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Bęben światłoczuły w drukarce – wymieniaj z co czwartym tonerem i uważaj…
Bęben światłoczuły jest elementem charakterystycznym dla konstrukcji laserowej drukarki. Czasami wchodzi on w skład konstrukcji tonera, innym razem jest on od niego oddzielony.

Podstawowym zadaniem światłoczułego bębna jest przeniesienie obrazu z tonera na nośnik druku – najczęściej papier. Ten element jest określany w terminologii handlowej jako OPC, albo drum. O tym, że nadszedł najwyższy czas na wymianę bębna światłoczułego informuje obniżona jakość wydruku. Wymiana jest wymagana, gdy bęben jest zużyty, albo znacznie zanieczyszczony.

Wkłady drukujące kombi

Tonery, które są połączone z bębnami światłoczułymi, bywają określane jako wkłady kombi np tonery do HP Color LaserJet CP1215. Są one bardzo łatwo dostępne w sklepach online. W przypadku drukarek wymagających ich stosowania, wymiana bębna OPC jest bardzo prosta. Odbywa się ona za każdym razem, kiedy toner zostanie zużyty. W przypadku, gdy bęben OPC jest oddzielony od tonera, wymiana jest bardziej skomplikowana.

Eksploatacja bębna OPC

Większość urządzeń przeznaczonych do profesjonalnego użytku posiada bębny światłoczułe odrębne od wkładów drukujących. Bęben ma postać aluminiowej rurki o grubości wynoszącej około 1 – 2 mm. Jego powierzchnia jest pokryta światłoczułą warstwą, która pod wpływem wiązki światła ulega naładowaniu. Po przeniesieniu obrazu na nośnik druku, bęben zostaje rozładowany przez wycieraczkę zasilaną prądem, a pozostałości pigmentu zostają usunięte listwą czyszczącą. W miarę upływu okresu eksploatacji urządzenia, bęben traci światłoczułe warstwy. Ponadto, pojawiają się też uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstawać pod wpływem zetknięcia się bębna z powierzchnią papieru. Do zużycia się omawianego elementu konstrukcji drukarki laserowej przyczyniają się w szczególności nośniki druku o słabej jakości, np. zbyt cienki papier.

Wymiana światłoczułych bębnów

Bębny światłoczułe mogą być integralnym elementem tonera. Nazywa się je bębnami jednorazowego użytku, a wkłady – tonerami kombi. Ich wydajność jest bardzo niska, ponieważ wynosi zaledwie ok. 5000 stron. Półstałe bębny mogą mieć wydajność na poziomie 20 – 25 tys. Stron. Można je wymieniać na nowe po zużyciu około 4 – 5 tonerów. Niektóre urządzenia posiadają natomiast stałe bębny światłoczułe o wydajności 500.000 stron. Bębny są zazwyczaj umieszczone za wkładem, albo tuż pod nim.

Nie zawsze jest jednak tak, że bęben jest zintegrowany. Rozdzielenie tych 2ch części ma także zalety. Np. kolorowe tonery do Brother HL-3140CW  są dostępne w tak niskiej cenie, ponieważ moduł bębna wymienia się osobno. Dzięki temu oszczędzamy na zakupie tonerów.

Szczegółowe informacje na temat wymiany bębna światłoczułego w drukarce są zamieszczone w instrukcji dla użytkownika przygotowanej przez producenta. Podczas instalacji nowego bębna przed rozpakowaniem, trzeba szybko zainstalować go w drukarce. Promieniowanie słoneczne może go łatwo uszkodzić.

Grupa Tipmedia
Podziel się: