Nowy samochód? Ile zapłacimy i jak zdobyć na to fundusze?

  • 09.10.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Nowy samochód? Ile zapłacimy i jak zdobyć na to fundusze?
Niezależnie od tego, czy samochód, który zamierzasz kupić, jest fabrycznie nowy i dostępny w salonie u dealera, czy używany, wydasz na niego dużo pieniędzy. Jak je zdobyć? Skąd pozyskać środki na nowe auto? Zastanawiamy się nad tym w niniejszym tekście.

Własne oszczędności

Jeśli posiadasz oszczędności większe niż 5000 zł, możesz się uznać za szczęściarza, bo ponad połowa gospodarstw domowych w Polsce żyje z dnia na dzień, nie dysponując żadnymi odłożonymi środkami. Przeznaczając swoje nadwyżki finansowe na zakup samochodu, nie ponosisz dodatkowych kosztów wykraczających poza wartość pojazdu i inne niezbędne z nim wydatki, jak ubezpieczenie czy ewentualne naprawy. Kupno auta za gotówkę jest bardzo opłacalne, ale jeśli masz poświęcać wszystkie swoje oszczędności na ten cel, dwa razy się nad tym zastanów. Może lepiej część zostawić na gorsze dni?

Kredyt gotówkowy

Wiele osób nie dysponuje żadnymi oszczędnościami lub są one zbyt małe, żeby kupić nowy samochód. A nie zawsze można i chce się przecież czekać na uzbieranie odpowiedniej kwoty, żeby móc zapłacić za auto gotówką. Wówczas można skorzystać z kredytu gotówkowego na dowolny cel, którego przykładem jest kredyt na oświadczenie na kredytowo.org. Sięgając po to rozwiązanie, otrzymujesz żądaną kwotę do ręki i możesz przeznaczyć ją nie tylko na sam zakup pojazdu, ale również na opłacenie ubezpieczenia czy ewentualnych napraw. Ile zapłacisz za kredyt gotówkowy? RRSO tego rodzaju produktów waha się w granicach 10-20%, co znaczy, że przy kwocie 20 tys. zł rozłożonej na 48 miesięcy oddajesz bankowi ok. 24-28 tys. zł.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy różni się od gotówkowego tym, że jest celowy, tzn. można go przeznaczyć wyłącznie na zakup auta, a już nie na ubezpieczenie czy naprawy. Kredyt samochodowy jest jednak tańszy od gotówkowego, bo jego RRSO często osiąga jednocyfrową wartość. Zdarzają się oferty z RRSO na poziomie nawet 5-6%, jednak standardem jest 8-10%. Oznacza to, że pożyczając 20 tys. zł na 48 miesięcy, zwracasz 22-26 tys. zł, czyli nieco mniej niż w przypadku kredytu samochodowego. Najbardziej aktualne oferty znajdziesz w porównywarce kredytowej kredytowo.org.

Leasing

W przypadku leasingu auto jest własnością firmy leasingującej i można je wykupić dopiero po spłaceniu ostatniej raty, co kosztuje przeważnie 1% wartości początkowej pojazdu. Pod względem finansowym produkt ten nie różni się zbytnio od kredytu samochodowego i wiąże się z podobnymi opłatami. Biorąc w leasing auto o wartości 20 tys. zł, w ciągu 48 miesięcy spłacania oddasz 22-25 tys. zł.

Grupa Tipmedia
Podziel się: