Botoks - jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne jego stosowania?

  • 19.12.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Botoks - jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne jego stosowania?
Botoks jest obecnie chętnie stosowany w medycynie ogólnej, w szczególności w medycynie estetycznej. Pomaga przy migrenach oraz wzmożonym napięciu mięśniowym. Stosuje się go między innymi w leczeniu zeza, spastyczności, kręczu szyi oraz nietrzymania moczu.

Zatwierdziła go amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków

W medycynie estetycznej botoks jest sławny za sprawą paraliżowania mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. Ma również wpływ na gruczoły potowe. Jest stosowany do leczenia nadmiernej potliwości stóp, dłoni i pach.

Botoks to środek leczniczy

Botoks jest doskonałym środkiem leczniczym. Zatwierdziło go FDA, czyli amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. Jest środkiem leczącym spastyczność i migrenę. Ta agencja jest znana z bardzo ostrych norm w zakresie wydawania pozwoleń na wprowadzenie konkretnego leku na rynek w Stanach Zjednoczonych. Dopuszczenie jakiegoś leku przez FDA to wyznacznik dla pozostałych krajów, że jest to produkt wysokiej jakości, który nie daje nieprzewidzianych skutków ubocznych. Fakt, że FDA dopuszcza stosowanie botoksu nie znaczy, że nie ma on żadnych skutków ubocznych. Producenci, którzy wprowadzają go na rynek mają obowiązek powiadomić o skutkach ubocznych, które mogą wystąpić po zastosowaniu tego leku.

Skutki uboczne stosowania botoksu

Nie można zapominać o tym, że botoks, czyli jad kiełbasiany, a dokładniej toksyna botulinowa typu A, to jedna z najniebezpieczniejszych toksyn pochodzenia naturalnego. Zanim została zastosowana w medycynie, zakwalifikowano ją jako potencjalną broń biologiczną. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, ostrzega, że przedawkowanie botoksu może prowadzić do trudności w przełykaniu i oddychaniu. A w efekcie może być do bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego życia. Przestrzeganie pewnych wytycznych odnoszących się do stosowania botoksu, sprawia, że wymienione wcześniej skutki uboczne po prostu nie występują.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania botoksu?

Przeciwwskazań do stosowania botoksu jest dużo. Należy ich bezwzględnie przestrzegać, bo toksyna botulinowa może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla Twojego życia. Z botoksu nie powinny korzystać osoby, które mają problemy z układem sercowo-naczyniowym i są uczulone na albumie ludzką. Przeciwwskazaniem do stosowania botoksu są też przewlekłe choroby autoimmunologiczne, na przykład reumatologiczne zapalenie stawów i Alzheimer. Z botoksu nie mogą korzystać osoby, które biorą następujące leki: przeciwbólowe, rozrzedzające krew, antybiotyki i leki na spastyczność. Jeśli więc nie mamy pewności, czy możemy poddać się temu zabiegowi, udajmy się do salonu kosmetycznego. Wiele z nich posiada darmowe konsultacje, dzięki czemu będziemy mieć pewność, co pomoże naszej skórze, a co może jej poważnie zagrozić.

Grupa Tipmedia
Podziel się: