czwartek, 28 marca 2024 09:22

Fosforany spożywcze – do czego służą, jaka jest ich rola?

Produkcja żywności wiąże się ze stosowaniem rozmaitych dodatków. Ich gama jest bardzo szeroka i uwzględnia rozwiązania zarówno naturalne, jak i sztuczne. Jednym z nich są konserwanty. DO czego służą i jaka jest rola fosforanów?
  • 03.04.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Fosforany spożywcze – do czego służą, jaka jest ich rola?

Konserwanty – czym są i do czego służą?

Środkiem konserwującym nazywamy związek chemiczny lub mieszaninę związków, która powoduje przedłużenie przydatności do spożycia oraz zapobieganie rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów. Konserwanty dodawane do produktów spożywczych oznaczane są symbolami od E200 do E299. Aby mogły być stosowane w żywności, muszą mieć niezawodne działanie i skuecznie hamować wspomniane wcześniej drobnoustroje. Nie mogą natomiast wpływać negatywnie na cechy sensoryczne produktu oraz nie mogą szkodzić zdrowiu człowieka. Także konserwanty możemy podzielić na chemiczne i naturalne. Te pierwsze hamują procesy mikrobiologiczne i enzymatyczne. Możemy podzielić je na typowe konserwanty, czyli antyseptyki i antybiotyki oraz na substancje wykazujące działanie konserwujące, lecz używane w innym celu. W tej grupie znajdziemy m.in. przeciwutleniacze, witaminy, czy barwniki. Konserwanty naturalne natomiast to m.in. sól kuchenna, cukier, ocet, przyprawy, a nawet substancje wprowadzone z dymem wędzarniczym.

Konserwanty – rodzaje

Spośród wielu rodzajów konserwantów warto zwrócić uwagę na kwas sorbowy. To organiczny związek chemiczny, który hamuje rozwój pleśni i drożdży. Najczęściej stosuje się go przy produkcji serów. Właściwości konserwujące kwasu wzrastają w obecności fosforanów, soli kuchennej, czy cukru. Kwas sorbowy wykorzystuje się w lemoniadach i winie jako konserwant. W produkcji serów, czekolad i mrożonych pizz używa się jako środka utrzymującego wilgoć. Innym naturalnym konserwantem jest dwutlenek siarki, który ma właściwości bakteriobójcze i pleśniobójcze. Stosuje się go do produkcji win. Kwas mrówkowy natomiast oznaczony jest jako E236 i jest to kolejny naturalny konserwant. Posiada silne właściwości grzybobójcze, a przy wysokim stężeniu i niskim pH działa nawet na bakterie.

Fosforany spożywcze – co to takiego?

Innymi substancjami, które wydłużają przydatność produktów do spożycia są fosforany spożywcze. Na liście znajdziemy je w oznaczeniach od E338 do E452. W tym przedziale znajduje się osiem substancji należących do tej grupy. Stosowanie ich w trakcie procesu przetwarzania żywności sprawia, że produkt końcowy otrzymuje apetyczną barwę. Fosforany spożywcze zatrzymują wodę podczas obróbki termicznej, dzięki czemu zwiększa się wagę produktu. Wykazują one także działanie emulgujące i bakteriostatyczne. Poza wędlinami, fosforany spożywcze są stosowane w napojach gazowanych, takich jak cola, owocach w żelu i dżemach. Tutaj dowiesz się więcej na ich temat http://overlack.com.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/przemysl-miesny-drobiarski-i-rybny/. Fosforany spożywcze są także obecne w płatkach śniadaniowych, odżywkach dietetycznych i preparatach białkowych. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i można by je wymieniać bez końca.

--- Materiał partnera ---