piątek, 19 kwietnia 2024 05:16

Jak działają panele słoneczne?

Fotowoltaika to popularny sposób na zmniejszenie wydatków za energię elektryczną. Dlatego na dachach polskich domów coraz częściej można spotkać charakterystyczne panele. Jaka jest ich zasada działania?
  • 17.09.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak działają panele słoneczne?

Energia słońca jako jedno z odnawialnych źródeł

W dzisiejszych czasach odnawialne źródła energii stanowią coraz większą część światowej produkcji prądu. Dwadzieścia procent zapotrzebowania światowego pochodzi właśnie z wykorzystania energii wiatru, promieniowania słonecznego, opadów, pływów morskich, fal morskich i geotermii. Spośród tych wszystkich źródeł najbardziej ogólnodostępna jest energia słoneczna. W Polsce możemy korzystać z fotowoltaiki całym rokiem i na całym obszarze kraju. Panele przechwytują bowiem promienie słoneczne nawet w pochmurne zimowe dni.

Jak pobierać energię słoneczną?

Aby rozpocząć produkcję energii elektrycznej musimy zakupić odpowiednią instalację. Jej koszt to zazwyczaj około 25 tys. złotych. Zestaw fotowoltaiczny składa się z wielu elementów i każdy z nich pełni odpowiedzialną rolę. W jego skład wchodzą: inwerter sieciowy, panele fotowoltaiczne, przewody solarne, przewody instalacyjne, przewody uziemiające, konektory szeregowe, ogranicznik przepięć, podstawy bezpiecznikowe oraz wkładki bezpiecznikowe. Komponenty te muszą być wysokiej jakości, by zagwarantować bezawaryjną pracę przez okres co najmniej dwudziestu lat. Elementy te muszą być także odporne na warunki atmosferyczne.

Falownik i panele słoneczne – dwa kluczowe ogniwa

Zasada działania takiego zestawu fotowoltaicznego jest bardzo prosta. Najważniejszym i jednocześnie najdroższym elementem całej instalacji są panele słoneczne. To one odpowiadają za przechwycenie energii słonecznej. Zbudowane są one z wysokiej jakości krzemu. Najlepsze jakościową są ogniwa monokrystaliczne, które zachowują przez lata wysoką sprawność. Tańszą, ale niewiele gorszą opcją są panele słoneczne polikrystaliczne. Znajdziesz je w tym miejscu https://sklep.ekotechnologia.eu/. Jak one działają? Przede wszystkim płyty krzemowe posiadają barierę potencjału w postaci złącza P-N (positive-negative). Kiedy fotony na złączach powodują powstawania par nośników o przeciwnych ładunkach elektrycznych, za ich rozłączenie odpowiada ów złącze. W ten sposób powstaje napięcie elektryczne. Jest to prąd stały. Aby można było go wykorzystać w domu, należy przemienić go w prąd zmienny. Do tego służy właśnie falownik, inaczej nazywany inwerterem sieciowym. Panele słoneczne wraz z tym urządzeniem będą dopiero wykorzystywały maksimum swoich możliwości. Jeśli umiejętnie dobierzemy instalację, to zwróci nam się ona w ciągu 10-12 lat.

Materiał partnera