Rozliczamy PIT przez internet. Zobacz, co zrobić, gdy szef nie da Ci deklaracji PIT-11

  • 01.03.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Rozliczamy PIT przez internet. Zobacz, co zrobić, gdy szef nie da Ci deklaracji…
Okres rozliczania deklaracji podatkowych za ubiegły rok w pełni. Tymczasem pracodawcom właśnie skończył się czas, w którym mogli przesłać formularze PIT-11 osobom, które zatrudniali w 2017 roku. Co zrobić w sytuacji, gdy nasz pracodawca nie przesłał nam PIT-u? W jaki sposób rozliczyć się z urzędem skarbowym? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Rozliczenie PIT 2017 online. Co zrobić, gdy pracodawca nie dał nam PIT-11?

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami polskiego prawa, każdy nasz pracodawca ma obowiązek dostarczyć nam PIT-11, na podstawie którego rozliczymy się z fiskusem za ubiegły rok podatkowy. W tym roku właściciele firm muszą to zrobić do 28 lutego. Mają możliwość dostarczyć nam dokument drogą tradycyjną, ale też mogą zrobić to drogą elektroniczną, jeśli wyrazimy na to zgodę. Może się jednak zdarzyć, szczególnie w przypadku osób współpracujących z różnymi podmiotami na zasadzie freelancingu, że któraś z firm, w wyniku niedbalstwa lub wyrachowania, po prostu im tego PIT-u nie prześle. Co jednak ma zrobić pracownik, gdy jego szef, pomimo upływu terminu, nie wywiązał się ze swojego obowiązku? Warto zaznaczyć, że zgodnie z przepisami prawno-skarbowymi nie zwalnia to pracownika z obowiązku złożenia deklaracji podatkowej za ubiegły rok.

Jak rozliczyć się z fiskusem, nie mając PIT-u 11?

W zaistniałej sytuacji pracownik może wypełnić deklarację podatkową na podstawie wyciągu ze swojego konta bankowego lub tego, co miał zadeklarowane na umowie. W ten sposób będzie w stanie odtworzyć dane niezbędne do uzupełnienia deklaracji za ubiegły rok. Jeśli będzie miał z tym większy problem, może zwrócić się do wyspecjalizowanego biura rachunkowego lub księgowej, która zrobi to za niego. Warto również wiedzieć, że PIT 2017 rozliczenie online można wykonać samodzielnie za pomocą aplikacji internetowej dostępnej na stronie https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/. Wskazówki wyświetlane na ekranie ułatwią nam uzupełnianie poszczególnych pól i sprawią, że na pewno nie zapomnimy o najważniejszych kwestiach. Rozlicz PIT przez internet i zapomnij o kłopotliwych wizytach w skarbówce. Rozliczenie PIT-u online jest naprawdę bardzo proste.

PIT 2017 rozliczenie online. Na jakie sankcje naraża się pracodawca, który nie przesłał pracownikowi PIT-11?

Pracodawcy, którzy nie przesłali swoim pracownikom PIT-u 11 narażają się na poważne sankcje karno-skarbowe. Muszą również liczyć się z tym, że obowiązkiem podatnika (czyli w tym przypadku ich pracownika) jest zgłoszenie do urzędu skarbowego faktu, że deklaracja PIT-11 nie została wysłana. To z kolei może zaowocować karą nałożoną na pracodawcę w wysokości do 180 stawek dziennych, przy czym nie może być ona niższa niż 1/30 kwoty minimalnego wynagrodzenia, ale też nie wyższa niż jej 400-krotność.

Grupa Tipmedia
Podziel się: