Czy warto pić odżywkę białkową przed snem

  • 25.06.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Czy warto pić odżywkę białkową przed snem
O tym, że w trakcie robienia formy i budowania masy mięśniowej należy dostarczać organizmowi odpowiednie ilości białka, wie każdy, kto trenuje na siłowni. Często jednak pojawia się pytanie dotyczące spożywania protein na noc. Czy jest to zasadne i potrzebne?

Białko na noc

Procesy regeneracyjne polegające na nadbudowywaniu nowymi, mocniejszymi i większymi komórki mięśni „zniszczonych” ćwiczeniami zachodzą nocą. Muskulatura buduje się właśnie podczas snu, a nie w trakcie czy bezpośrednio po treningu, jak można by pozornie przypuszczać. Jakie ma to znaczenie dla osoby uczęszczającej na siłownię? Po pierwsze sugeruje, żeby zapewnić mięśniom odpowiednią regenerację poprzez sen trwający co najmniej 6-7 godzin, a po drugie, że nocą w organizmie zachodzą procesy metaboliczne.

Fakt, że w trakcie snu organizm pracuje po to, żeby zbudować „nowe” mięśnie, podpowiada, że należy dostarczyć mu „budulec”, dzięki któremu będzie mógł skutecznie przeprowadzić te złożone, biochemiczne procesy. Tym budulcem jest oczywiście białko, czyli najważniejszy makroskładnik z punktu widzenia budowania masy mięśniowej. Wniosek jest prosty: żeby efektywniej powiększać muskulaturę i maksymalnie wykorzystać czas nocnej regeneracji mięśni, przed snem należy dostarczyć organizmowi porcję białka. Można to zrobić zarówno poprzez pożywienie, jak i odżywkę proteinową, na której się skupiamy w niniejszym tekście.

Jaka odżywka białkowa przed snem

Sen trwa stosunkowo długo, przeciętnie 6-9 godz., w trakcie których organizm nie przyjmuje żadnych posiłków ani płynów. Mając to na uwadze, nasuwa się wniosek, że najlepsze na noc jest białko, które się wolno wchłania i długo utrzymuje w krwioobiegu. Takie białko stopniowo dokłada kolejne „cegiełki” do budowy muskulatury i nie „wyczerpuje się” w tak krótkim czasie jak białka o szybkiej przyswajalności, które z kolei nadają się znakomicie zarówno przed, jak i po treningu.

Jaką w takim razie odżywkę białkową wybrać na noc? Produkty bazujące na proteinach pochodzących z serwatki, a więc koncentrat (WPC), izolat (WPI) i hydrolizat (WPH) zdecydowanie odpadają, bo zaliczają się do grupy odżywek białkowych o krótkim czasie wchłaniania. Zupełnie inaczej działają produkty wykorzystujące kazeinę, czyli przede wszystkim kazeina micelarna i kazeina wapnia. Organizm zaczyna bowiem trawić tego typu suplementy dopiero po upływie co najmniej 90 min od chwili ich spożycia i rozkłada je przez kolejne 5-7 godzin, zapewniając w ten sposób stopniową i długotrwałą podaż protein.

Widać więc, że odżywki kazeinowe, zarówno kazeina micelarna, jak i kazeina wapnia znakomicie nadają się jako białko na noc. Ponieważ kazeinę w dużym stężeniu zawiera twaróg, również można go uznać za właściwy wybór jako posiłek przed snem.

 

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.sfd.pl

Grupa Tipmedia
Podziel się: