czwartek, 18 kwietnia 2024 19:31

Zakup cielaka- czym się kierować przy wyborze?

Chów żywca wołowego może być bardzo opłacalny, jednak zależy on przede wszystkim od jakości zakupionych cieląt. Wątłe cielaki narażone są na choroby oraz wolniej rosną. Tylko zdrowa zwierzyna pozwoli nam na uzyskanie dobrej jakości mięsa i przyniesie zysk. Na co należy zwrócić uwagę podczas kupna cieląt? Czym się kierować przy ich wyborze?
  • 24.01.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zakup cielaka- czym się kierować przy wyborze?

Dlaczego warto nabyć cielaka z pewnego źródła?

Zdrowe zwierze o prawidłowej masie ciała w stosunku do wieku, gwarantuje sukces w dalszym odchowie. Pierwszy miesiąc cielaka w nowym gospodarstwie jest najważniejszy, zwierzęta słabe o niskiej masie ciała charakteryzują się wyższym współczynnikiem śmiertelności, niż osobniki zdrowe.

 

Podczas zakupu cieląt należy pozyskać informację od sprzedawcy odnośnie historii szczepień stada, schorzeń występujących obecnie i w przeszłości, a także buhajów wykorzystywanych do zapłodnienia krów. Najlepszą praktyką jest nabycie zwierząt z konkretnego, sprawdzonego miejsca. Podczas zakupu należy przeprowadzić dogłębne oględziny i zwrócić uwagę na zachowanie oraz wygląd zewnętrzny cielaków. Niektóre symptomy chorobowe jesteśmy w stanie wyłapać gołym okiem.

 

Zdrowy cielak powinien posiadać temperaturę ciała w granicach 37,7 - 38,3 stopnia Celsjusza, wyższa świadczy już o stanie chorobowym np. infekcji. Zwierze nie powinno kaszleć, mieć zimną i śliską śluzawicę, oraz zdrowe, lśniące oczy bez wycieków ropnych. Wyznacznikiem zdrowotnym są także uszy bydła. Posmutnienie twarzy, spuszczone uszy i głowa, świadczyć mogą o złym stanie zdrowia.

 

Sprawdzona firma, czyli jaka?

Dobra firma specjalizująca się w sprzedaży cieląt powinna posiadać minimum kilkuletnie doświadczenie oraz profesjonalną kadrę, której los zwierząt nie jest obcy. Zwierzęta, które sprzedaje, muszą pochodzić ze sprawdzonych hodowli, a do wglądu przedstawić przyszłemu nabywcy, książeczką zdrowia zwierzęcia oraz wyniki testów na schorzenia o wysokim ryzyku przeniesienia.

 

Dostawa zwierzęcia powinna być przede wszystkim bezpieczna, zgodna z obowiązującymi standardami i nie powinna doprowadzić do obrażeń ciała ani cierpień. Podczas transportu bydła sprzedawca zobowiązany jest zabezpieczyć pojazd przed wypadnięciem zwierząt z przyczepy oraz zapewnić im cyrkulację powietrza i ochronę przed opadami atmosferycznymi czy nadmiernym słońcem.

 

Sztuka chowu bydła nie jest łatwa, jednak wybór zdrowej, żywej zwierzyny to klucz do jej sukcesu.

--- Artykuł sponsorowany ---