piątek, 19 kwietnia 2024 05:23

BIK – szystko co musisz o nim wiedzieć.

Biuro Informacji Krajowej to źródło informacji o kredytobiorcach, z którego korzystają instytucje bankowe i pozabankowe. Mają na celu zweryfikować klienta pod względem regulowania zadłużeń. Co musisz wiedzieć o BIK? Przedstawiamy najważniejsze informacje
  • 19.02.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
BIK – szystko co musisz o nim wiedzieć.

Biuro Informacji Krajowej – co to jest ?

Biuro Informacji Kredytowej powstało w 1997 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich. BIK gromadzi, przetwarza oraz udostępnia dane dotyczące zobowiązań udzielanych przez instytucje bankowe, oraz pozabankowe w Polsce.

Znajdują się w nim informacje na temat osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych, realizujących zobowiązania m.in. kredyt studencki, hipotecznym pracowniczy, karta kredytowa i debetowa, a także o poręczycielach. Wszystkie dane, które są w BIK, pochodzą zarówno od banków, SKOK-ów jak i firm pożyczkowych.

Zbierane są wtedy, gdy klienci składają wniosek o pożyczkę lub kredyt. Biuro Informacji Krajowej rejestruje datę udzielenia kredytu, okres kredytowania oraz walutę.

Jakie dane gromadzi BIK?

W Biurze Informacji Krajowej gromadzone są dane klientów firm pożyczkowych, SKOK-ów oraz banków, zarówno osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Są to dane dotyczące historii kredytowej wszystkich klientów, którzy skorzystali z usług instytucji bankowych i pozabankowych.

Poza pozytywnymi danymi BIK zbiera również negatywne. Pozytywne to przede wszystkim informacje o tym, że zaciągnięte zobowiązania regulowane są w terminie. Natomiast negatywne informują o tym, że klient ma opóźnienia w spłacie kredytów czy pożyczek.

Im więcej negatywnych informacji, tym mniejsza szansa na uzyskanie kredytu w przyszłości. Jeśli decydujesz się na kredyt, pożyczkę czy zakup na raty, instytucje finansowe podczas rozpatrywania Twojego wniosku, sprawdzają m.in. Twoją historię kredytową na podstawie danych z Biura Informacji Krajowej.

Na podstawie tych informacji, przyznają lub nie przyznają Ci wsparcie finansowe. Przy każdej spłacie kredytu, pożyczki bądź raty, instytucja finansowa przekazuje informacje o Twoich spłatach do BIK na bieżąco. Aktualizacje wykonywane są raz na tydzień.

Po co BIK przechowuje dane?

Biuro Informacji Krajowej zbiera i przechowuje dane o zobowiązaniach finansowych osób fizycznych i przedsiębiorców dla instytucji finansowych. Na ich podstawie banki, SKOK-i oraz firmy pożyczkowe dokonują oceny możliwości zaciągnięcia przez daną osobę czy firmę kredytu lub pożyczki.

Każda instytucja finansowa chce mieć pewność, że udzielając klientom wsparcia finansowego, może liczyć na zwrot zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami w terminie. Dane z BIK-u pozwalają ocenić czy klient jest wypłacalny. Na wiarygodność klienta ma wpływ przede wszystkim jego historia kredytowa, przedstawiająca spłacanie dotychczasowych zobowiązań.

Jeśli do tej przy wszystkie zobowiązania były spłacane w regularnie i w terminie, banki i instytucje pozabankowe chętnie udzielają wsparcia. W sytuacji gdy kiedykolwiek były problemy w spłacie np. opóźnienia, instytucje finansowe nie zawsze wydają pozytywną decyzję.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/jak-samodzielnie-wyczyscic-bik/

--- Artykuł sponsorowany ---